Víte, co je to BuJo? Skvělá metoda osobního myšlení a plánování, kterou si zamilujete!

bujo

I když zrovna poctivě sedíte doma, neznamená to, že nemůžete plánovat. Plánování a přemýšlení mají svůj fenomén, kterým je metoda zvaná Bullet Journal, neboli přátelsky BuJo. 

Díky němu začnete konečně zvládat své dny bez stresu a navíc vám vznikne jedinečná myšlenková mapa a deník v jednom….

I když jsme zrovna hodně zpomalili, neznamená to, že bychom si nemohli kvalitně naplánovat den. I v karanténě jsou dny, kdy být v klidu se svými úkoly se může zdát naprosto nedosažitelné. 

Samozřejmě, že na vašem pracovním stole leží plánovací kalendář, další máte v mobilu a ještě jeden pro jistotu na lednici, aby si v něm mohla počíst i rodina. Přesto to někde drhne a ne vždy se vám podaří být tak produktivní a přitom uvolnění, jak si přejete.

Jde ale jen o dobré plánování a realistické očekávání. Zkuste metodu BuJo a třeba se váš den (týden nebo život…) změní k lepšímu!

Bullet Journal je plánovač, který trochu připomíná zábavný časopis. 

Jeho tvůrce Ryder Carroll říká, že nám tato metoda pomůže žít v produktivnějším a smysluplnějším životem. 

„Když jsem byl mladý, byla mi diagnostikována ADD a neměl jsem mnoho nástrojů, jak se s tím popasovat. Tak jsem si musel navrhnout vlastní,“ vysvětluje. 

„Spíše než si psát poznámky, jako to dělají ostatní lidé, jsem přemýšlel o tom, jak uspořádat a třídit informace tak, aby to odpovídalo fungování mé mysli.“

Co je metoda Bullet Journal?

Jednoduše, jde o denní plánovač, deník a písemnou meditaci zároveň. 

Změní chaos na koordinovaný a jednoduchý systém, který vám pomůže být produktivní a dosáhnout vašich osobních a profesních cílů. 

Vytváříte si vlastní sekce, které slouží k zaznamenávání každodenních úkolů, měsíčního kalendáře, poznámek, dlouhodobých cílů a podobně. 

Váš BuJo je tak plně přizpůsoben právě vašemu životu. Vytvoříte si přehled dlouhodobých a krátkodobých cílů, opatříte je symboly a pak se k nim jen v rámci deníku vracíte a vyhodnocujete je.

Jak vypadá?

Můžete si ho založit i zcela sami do čistého diáře. Rozhodně jde o vítězství funkčnosti nad krásou, BuJo si totiž píšete a tvoříte vy! 

“Tím, že ho denně aktualizujete, se naučíte, jak se zbavit věcí, které vás rozptylují a přidávat věci, na kterých vám záleží,“ říká Carroll. “Jedinou věcí, kterou BuJo musí být, je účinný nástroj pro  svého majitele.”

Budete si sami volit symboly tak, aby vám co nejlépe vyhovovaly, a aby je váš mozek dokázal snadno a pohotově vyhodnotit.

Na rozdíl od tradičních organizátorů a plánovačů, tato metoda vede autory k tomu, aby zkoumali, jakým způsobem lze uspořádat jejich čas, úkoly a povinnosti. Namísto standardního kontrolního seznamu vyžaduje Bullet Journal denní, měsíční a roční úvahy spolu se symboly, které sami vyberete.

Jak mohu začít?

“Nejlepší způsob, jak začít, je zjistit, jaké jsou vaše cíle,“ vysvětluje Carroll. 

Zeptejte se sami sebe: Co chcete, aby se stalo? Čeho chci dosáhnout tento měsíc, půlrok nebo týden? Jakmile máte obecnou představu, postavte si systém, který vyhovuje vašim potřebám a uměleckým dovednostem. Budete ohromeni o flexibilním formátu!

Nejlepší je začít s měsíčním deníkem, kde můžete sledovat odpovědnost za splnění měsíčních cílů. Měsíc si rozdělíte na jednotlivé dny, které naplníte malými či většími úkoly. Ale jen tak, aby jste je byli schopni zvládnout.

Každý Bullet Journal by měl obsahovat tyto sbírky v následujícím pořadí:

Rejstřík: Tato sekce je umístěna v přední části vašeho deníku a slouží jako obsah s čísly stránek pro různé sbírky a symbolický klíč, který aktualizujete.

Budoucí protokol: Toto čtyřstránkové rozložení je vlastně roční kalendář s cíli a dlouhodobými úkoly. Přidejte narozeniny, plány cestování a velké svátky.

Měsíční protokol: Dvoustránka, která obsahuje kalendář se zaměřením na konkrétní měsíc a seznamem úkolů, které chcete v průběhu měsíce řešit. 

Můžete také přidat další měsíční záležitosti včetně jídla, cvičení, finančního limitu nebo čtení knih.

Denní záznam: Jedná se o každodenní seznam úkolů.

Tady byste měli vytvořit klíč, který vyhovuje vašim potřebám.

Příkladem: HVĚZDIČKOU označte věci s prioritou, KROUŽKEM události, ČÁRKOU myšlenky nebo fakta apod. Jakou symboliku použijete je ale jen na vás a vašem způsobu myšlení!

Kdy začít?

Nevadí, že už je únor a nestihli jste začátek roku, tím se vůbec nestresujte. S BuJo můžete začít

dnes, zítra nebo za tři měsíce. Jednoduše upravte budoucí protokol tak, aby odpovídal vaší časové ose.

Na krátké inspirační nebo instruktážní video se můžete podívat přímo na autorovy stránky www.boulletjournal.com, kde Ryder Carroll předvádí, jak se ve svém BuJo orientuje on sám.