V březnové karanténě s knihou! Víte, že když čteme, dějí se v mozku fajn věci?

knihy

Březen – první měsíc karantény a březen- měsíc knihy se nakonec docela dobře doplňují. Pokud jste se rozhodli zodpovědně zůstat doma, dejte prostor i knížkám. Nakonec, kolikrát jste si slibovali, že začnete víc číst?

Vaše hlava bude opravdu vděčná!

Víte, co se s vámi děje, když si užíváte intenzivní čtenářské chvilky?

Stimulujete mozek!

Zkuste si představit, jak cvičíte pilates a jak dobře se pak cítíte! To samé děláte i s mozkem, když čtete. Je to stejné jako s fyzickým cvičením; čím víc se hýbete, v tím lepší formě jste. Váš mozek zkrátka také potřebuje tréning stejně jako tělo a pak rozhodně nezačne rezivět. Rozvíjíte jeho kapacitu, jste mentálně čilejší a pružnější!

Zaháníte nemoci a deprese!

Opravdu! Zkuste si tipnout, kdo bude mít větší šanci proti Alzheimerově chorobě, demenci, depresím a stresovým poruchám. Ten, kdo pravidelně čte nebo ten, kdo nečte? Pravidelná mentální stimulace rozhodně pomáhá vašemu duševnímu zdraví!

Zvyšujete kapacitu paměti!

Začínáte zapomínat? Tak nezapomeňte číst. Ne ovšem dámské magazíny a senzační zprávy, ale třeba Dostojevského. Prostě opravdovou a náročnější literaturu. Jde o to, dostat se do stavu tzv. hlubokého čtení, kdy se váš mozek snaží porozumět textu, analyzovat souvislosti a zpracovávat je. Pro váš mozek hotový workout, který se vyplatí. Zlepší se vám paměť i intelekt!

Relaxujete!

Když se začtete do dobré knížky a přenesete se na jiná místa ve vaší fantazii, určitě to považujete za relax.  Uniknete ze všedních problémů a můžete si zasnít a trochu se uvolnit. 

Pokud hledáte způsob, jak zmírnit napětí, čtěte! Skvěle to funguje i před spaním, kdy vám kniha zklidní mysl a vyčistí hlavu.

Budete mít zážitky!

Kvůli zážitkům přeci nemusíte obeplout svět na katamaránu, což teď ani nejde. Od čeho tady máme literaturu? Můžete být Janou Eyerovou, cestovat se Stinglem, pátrat s Poirotem, potápět se s Vernem nebo se trápit s Annou Kareninou. Od toho jsou knížky, pamatujete? Velká dobrodružství, vaše hlava a vy v hlavní roli. 

Zvýšíte si IQ a EQ

Neboli inteligenci a emoční inteligenci. Oboje se při čtení skvěle rozvíjí. Nyní zažíváme stereotypní dny, které zvládáte i se zavřenýma očima a přivázanou pravačkou. Potřebujete nové stimuly? V knihách je najdete! Mimo jiné i značné penzum informací. Můžete si přeci číst o všem možném. Dozvíte se něco o taoismu, kvantové mechanice, motivaci, historii, hudbě nebo jak se vařila nastavovaná kaše. Přečtěte si zkrátka něco mimo svoji komfortní zónu…