Více než svaly! Co se děje s tělem během cvičení?

fit

Budujete svaly ve fitku nebo se chystáte začít? Pro ještě lepší motivaci vězte, že kromě vysportovaných křivek vám cvičení přinese spoustu zdravotních benefitů!

Všichni víme, že cvičení je dobré pro naše tělo. Zvyšuje vytrvalost, buduje svalovou hmotu a pomáhá bojovat proti nemocem i stresu. Zkrátka zvyšuje kvalitu a úroveň našeho životního stylu. 

A také nám dělá ohromě dobře na duši! Za to mohou ty báječné hormony endorfiny, které se během cvičení vyplavují do krve a dělají dobrou náladu i bez tuny čokolády.

Ale je toho ještě mnohem víc, co se děje s tělem, když cvičíte.

Boj nebo let

Když začnete cvičit, váš mozek rozpozná zvýšenou srdeční frekvenci a vnímá ji jako reakci na stres. To způsobí, že automaticky přechází do bojového nebo letového režimu. Vraťme se pomyslně do jeskyní našich prapředků: Lovili, běhali, bojovali a snažili se přežít, což zvyšovalo jejich tepovou frekvenci. A to si náš limbický systém pamatuje. Takže když naše tělo při cvičení přichází do modu boje, uvolňují se chemické látky, které přináší euforii, jasnou halvu a pocit soustředění. Proto trénink dělá dobře naší psychice a můžete při něm zapomenout na starosti a každodenní potíže.

Hlava otevřená

Okysličená krev dělá s naším myšlením a pamětí skoro zázraky. Už deset minut po cvičení  je váš mozek nadupaný kyslíkem a bude vám to pálit jako hrom. Proč si tedy nevzít cvičení jako pomocníka, pokud se potřebujete učit nebo vyřešit nějaký zapeklitý problém?

Svalová elektrárna

Když cvičíte, vytváří vaše tělo spoustu tepla. Svaly se smršťují, natahují, sílí, drží vás a zkrátka dělají dobrovolně spousty úkonů nad rámec běžného provozu. Vytvořené teplo a energie se pak uloží do celého těla a nebojte se, bude správně využita. Pomůže vám zesílit, rozfofruje metabolismus a udržíte lépe zdravou váhu.

Lepší dýchání

Jak vaše svaly pracují a srdce rychleji pumpuje, dýchací frekvence se zvyšuje tak, aby splňovala potřebné nároky na kyslík. To znamená, že se zlepší funkce kardiovaskulárního systému i dýchání a tělo může efektivně distribuovat kyslík, kam je potřeba. 

Pokud tedy máte potíže s procházkou kolem bloku, aniž byste se zadýchali, je pravý čas začít se hýbat a podpořit své plíce a srdce. Skvělý bude pro začátek běžecký pás, jízda na kole nebo krátký intervalový trénink.

Spokojené žlázy

Takové žlázy, to je přímo továrna na hormony, které potřebujeme. Cvičení má na ně silný a blahodárný vliv, takže jim dopřejte pořádnou porci pohybu. 

Štítná žláza, ledviny a nadledvinky, ty všechny mají z intenzivní tělesné aktivity prospěch. Už jenom pro dávku čerstvého kyslíku, který začne díky cvičení cirkulovat vaším tělem. Nejvíce vděčná pak bude vaše hypofýza, která při stimulaci uvolňuje růstový hormon. Ten zajišťuje potřebnou regeneraci kostí, svalů a pojivových tkání v celém těle.