Švédský koncept Lagom učí, jak vybalancovat život. Zkusíte ho?

hory

Hledáte životní balanc? Pak se seznamte s myšlenkovým konceptem zvaným Lagom, který přichází ze severu Evropy. Možná se v něm najdete

Vypadá to že severní Evropané jsou odborníci přes životní styl. Dokáží žít tak, aby pracovali, ale i užívali a relaxovali. Zní to sice jednoduše, ale každý z nás asi ví, jak těžké je najít v každodenním zápřahu (mimo karenténu i v ní) tu správnou rovnováhu. Někdy se to dokonce zdá nemožné a stres nás pohlcuje. 

Zkusíte přehodit výhybku na systém Lagom?

Co to je vlastně “Lagom”? Technicky je to švédské slovo, které znamená právě “správné množství”. Čeho? Čehokoli! Švédové ví, že důležité je balancovat, vyvažovat a zdravě žít. 

Lagom tedy znamená, když něčeho není příliš málo, ani příliš moc. Naučte se pět základních pravidel tohoto skvělého životního stylu.

1) FIKA FIX

Tady máme první pravidlo a současně malou lekci švédštiny.  Jednoduše řečeno: “Fika” je přestávka na kávu. Zní to trochu banálně a možná si myslíte, že to zvládáte běžně, ale nemyslí se tím, že si vypijete v autě kafe z “drajvu” nebo presso s kolegyní v kuchyňce vaší kanceláře. Ani že si tu kávu přinesete k počítači a vypijete ji u rozdělané práce. 

Fika znamená, že se posadíte hezky ke stolu, dáte si tu nejlepší kávu a k tomu něco sladkého. Vše si beze spěchu a s upřímným labužnictvím vychutnáte. Hlavě bez výčitek, že byste mohli v tom samém čase dělat něco “užitečnějšího”, což bude chtít asi trochu tréninku!

2) PŘÍRODNÍ FIX

Švédští vyznavači Lagomu si bez přírody a pobytu v ní nedokáží život vůbec představit! Jestli pro vás nyní příroda představuje parčík před domem nebo balkon s muškáty, nedá se nic dělat. Pokud ale můžete, vydejte se na projížďku na kole, dejte si procházku přírodou. Vyčistěte si hlavu a vyhánějte stres ze života tím, že budete alespoň chvíli venku.

3) DESIGN FIX

Nejde o to obklopit se luxusem, na který třeba nemáte, ale udělat svůj životní prostor co nejestetičtější! Budete se cítit neuvěřitelně dobře, když bude kolem vás uklizeno a hezky. Nemusíte být odborník na interiérový design, ale můžete si udělat co nejhezčí bydlení. Zbavte se nepořádku a přebytečných krámů a vylaďte si byt tak, aby vám v něm bylo opravdu blaze.

4) BODY FIX

Udělejte pro své tělo cokoli, po čem touží. Ať je to hodina jógy, milování s partnerem, koupel, pleťová maska nebo domácí pedikúra. Nezapomínejte na sebe, neodbývejte se. Věnujte se občas svým potřebám a neberte to jako ztrátu času nebo peněz. Buďte pro sebe důležití!

5) MÓDNÍ FIX

Ranní oblékání by vám nemělo způsobit žádné trauma. Někdy nás zahlcené skříně tak rozladí, že bychom se nejraději odplazili zpět do postele a pyžama. Vezměte to s šatníkem z gruntu! Nemilosrdně ho vyházejte a zaplňte ho klasickými kusy a kvalitními doplňky. Jarní čistka je opravdu osvobozující. Udržitelné oblékání je navíc víc než v kurzu!