Proč všichni milují ašvagandhu? Hodí vás do pohody i bez antidepresiv!

ashvagantha

Víte, co indičtí top manažeři užívají místo valia? Ašvagandu neboli indický ženšen! Na tomhle zázraku začíná pomalu ale jistě ujíždět celý svět. Čím je tak unikátní?

Pokud berete denně hrst vitamínů ve slepé víře, že vás tělo odmění železnou imunitou a vitalitou a spoustou energie, máme něco lepšího! Skutečně přírodní a hlavně legální životabudič, který je bezpečně používán už tisíce let. 

Už před 4000 lety ji znala indická medicína a těží z jejích unikátních vlastností dodnes. Ašvagandha je známá i pod názvy indický ženšen nebo zimní třešeň, ale s třešněmi má pramálo společného. Ve skutečnosti je tato populární rostlina vzdálená sestřenice s rajčaty nebo s brambory. Využívá se hlavně její kořen, který má hořkou chuť a obvykle se mele na prášek.

Ve staré Mezopotámii byla ašvagandha známá jako narkotikum, ale ve starých indických spisech je oslavována jako zázračný životodárný prostředek a tonikum. Tradičně byla ašvagandha ceněna jako afrodisiakum a součást nápojů lásky. 

Indický ženšen neboli ašvagandha se k západním uživatelům nejčastěji dostává v podobě kapsle nebo prášku, který jednoduše spolknete. Vyvarovat užívání by se rozhodně měly nastávající nebo kojící maminky a stejně jako u všech doplňků je dobré prodiskutovat užívání ašvagandhy s lékařem. Pakliže dostanete od doktora zelenou, čeká vás spousta výhod.

Hodí vás do pohody lépe než valium

Vědecká studie z roku 2012 zjistila, že lidé, kteří užívali doplňky z ašvagandhy, měli sníženou hladinu kortizolu a zažívali výrazně menší stres. A další studie z Indian Journal of Psychiatry ukázala, že 88 procent dobrovolníků užívající preparát přestalo bojovat s úzkostmi.

Zabíjí rakovinové buňky!

Ašvagandha se zdá být také slibným bojovníkem proti rakovině! Podle studie z roku 2010 dokáží látky v rostlině zabíjet určité druhy rakovinových buněk. Některé výzkumy naznačují, že doplňky s ašvagandhou mohou pomoci bojovat proti rakovině spolu s dalšími léčebnými postupy, jako je chemoterapie a ozařování. Bylo také prokázáno, že posiluje imunitní systém pacientů podstupujících chemoterapii.

Přivolá orgasmus

Dámy, pokud máte problém s dosažením orgasmu, i tady se blýská na lepší časy. Další výzkum indického všeléku prokázal, že ženy, které užívaly koncentrované perorální dávky ašvagandhy si začaly užívat více orgasmů a celkově se jim zlepšila kvalita milostného života.

A co ještě umí? 

Tak například zvyšuje produkci melaninu ve vlasech a zamezí předčasné šedivění. Také pomáhá udržovat mládí a vitalitu. Kořenový extrakt z ašvagandhy je plný silných antioxidantů, jako jsou polyfenoly, které mohou snížit volné radikály v těle a zpomalují známky stárnutí. Vzhledem k tomu, že má vysoký obsah steroidu hasanidu, ašvagandha může pomoci zmírnit bolesti kloubů a otoky spojené s artritidou.