Jak mariňáci zvládají stres: Inspirativní tipy z jejich výcviku

navy

Američtí mariňáci musí ve své službě čelit enormnímu stresu. Jsou to samozřejmě tvrdí muži a neohrožené ženy, ale i oni/ony potřebují výcvik, aby stres dokázali zvládnout a zpracovat. 

Jejich cvičení proti stresu mohou inspirovat i nás, civily:)

Chyby mohou stát vojáky život. Ty největší můžeme dělat právě pod diktátem strachu a stresu.

Proto armáda cvičí své elitní vojáky nejen fyzicky, ale i pro výrazně odolnou psychickou kondici, která mariňákům pomůže zachovat chladnou hlavu v těžkých situacích. 

Není vůbec od věci, nakouknout pod pokličku jejich výcviku a přivlastnit si některé z jejich triků na zvládání stresu.

Plánování a rozvrh

Brr, možná jste raději rozevlátí a necháte se unášet životem. V pohodě, ale mnoha lidem disciplína opravdu výrazně pomáhá zvládat stres. Pokud si mariňáci rozplánují den, přebírají kontrolu nad jeho průběhem a posunují se efektivně vpřed. 

V době nějakého osobního tápání, ze kterého se rodí iracionální myšlenky plné strachu, není pevný denní rozvrh špatným nápadem.

Stelte postel!

Tak to denně dělají mariňáci, i kdyby…bůhví co! Známé rčení “pořádek je pro blbce, inteligent zvládá bordel”, bohužel nekooperuje s nastavením mysli. Nepořádek působí na mozek jako stresor, protože on (mozek) ve skutečnosti miluje sytém a pořádek. Stelte své lože, uklízejte pracovní stoly, mějte věci pod kontrolou…bude vám lépe.

Představujte si

Vizualizace je blahodárná metoda, jak se popasovat s různými situacemi. I člověk s elementární obrazotvorností si dokáže představit, co by si přál, aby vše bylo v pořádku. Představme si různé scénáře, jak zvládáme situaci, které se bojíme. Mariňáci trénují svou představivost a vedou ji do situací, které je třeba přežít. Scénář už tedy mají a kdyby přišlo na věc, budou schopni správně reagovat, protože mají v hlavě uložené řešení….

Dýchejte

Ano, mariňáci meditují, praktikují mindfullness (plné soustředění), učí se dýchat zhluboka…Dýchání a soustředění na dech je nesmírně účinná metoda ke zmírnění stresu. Přebíráte opět kontrolu nad svým tělem i duševním stavem.

Mluvte k sobě 

Pozitivně! Nejde o to říkat si, jak jsme krásní a báječní, ale v případě stresu se vyhnout “negativnímu primingu” typu – to nedopadne dobře, já to zvořu …

Daleko užitečnější, a mariňáci to vědí, je hovořit k sobě v pozitivním duchu. Dám to, To není přeci neřešitelný problém, Už se mi to povedlo dříve, Zvládlo to mnoho ostatních, já klidně také…

Krátkodobé cíle

Mariňáci jsou cvičeni na to, aby si ve stresové situaci kladli malé a krátkodobé cíle. Velký cíl může působit jako nezvladatelná hrozba, ale “slon” rozporcovaný na kotlety je daleko stravitelnější. “Ještě jednou to zvládnu”, “vydržím to do večera” vás posílí, i když máte pocit, že jste na dně.