Neuvěřitelné! Čtyřnohý přítel může vědět dříve než vy, že čekáte miminko!

dog

Psi jsou úžasní společníci a kamarádi. Jsou s námi spojeni pevným poutem přátelství i závislosti. Máte-li nějakého pejska v domácnosti, může se stát také něco neobvyklého. Mnoho psů totiž dokáže poznat těhotenství paničky dřív, než má sama o radostné novině ponětí!

Zatímco my lidé máme v našem nosu 5 milionů čichových receptorů, psí čenich jich obsahuje dokonce 200 milionů! Je dokázáno, že psi dokáží zjistit, kdy se objeví u nemocných lidí záchvat. Někteří jsou na to dokonce speciálně cvičení, pak pomáhají pacientům s hypoglykemickými záchvaty, dřív než přijdou. Dokáží vycítit a odhalit odhalit rakovinu i nadměrný stres. Jsou to právě vůně, které vedou neomylný psí čumák upozorňují na lidské problémy. Ale i radosti jako je těhotenství!

Jak je vlastně možné, že by pes odhalil rané těhotenství? Vědci věří, že psi mohou stejně jako jiné pachy u lidí cítit hormonální změny, které se dějí v těle čerstvě těhotné ženy. Psi samozřejmě netuší, že tato nová vůně kůže a dechu je způsobena vyvíjejícím se dítětem, ale budou vědět, že se něco liší na vás samotné. A dají vám to vědět. Celá tahle pachová detektivka může způsobit, že váš čtyřnohý kamarád bude vůči vám výrazně pozornější a bude vás sledovat s novou zvědavostí.

Není to ale jen nová vůně paničky, která zaujme psí pozornost během těhotenství. Vnímá stejně dobře i výkyvy nálad způsobené hormony, které mají vliv nejen na těhotnou ženu, ale i na chlupatého člena rodiny. 

„Někteří psi mohou být velmi citliví na lidské nálady. Mohou výrazně reagovat, pokud budou vědět, že jejich majitel je rozrušený nebo rozzlobený,“ říká doktor Peter L. Borchelt, zvířecí behaviorista z New Yorku. “Pokud mají pocit, že jste více emocionální nebo úzkostlivější než obvykle – což je běžné u žen v určité fázi těhotenství – je pravděpodobné, že zůstanou ženě nablízku a budou ji více hlídat i vyžadovat pozornost,” říká Borchelt.

Psi mohou také reagovat na změnu v každodenní rutině. Například, pokud žena vstává uprostřed noci, aby si dopřála něco z lednice nebo je doma více kvůli ranní nevolnosti. Tyto změny zvyků psi zaregistrují a zvýší jejich zvědavost i zmatenost. Doktor Borchelt to vysvětluje takto: „Kdyby to byli lidé, řekli by: „Hele, co se děje, něco tady je jiné, ale nejsem si jistý, co, ani proč. „

Doktor Borchelt připouští, že je to těžké vědecky dokázat. Nicméně je svým pozorováním přesvědčený, že pokud se váš čtyřnohý opatrovatel snaží více mazlit, dožaduje se sezení na klíně a tiskne se těhotné ženě k hrudníku, je to možná proto že chce slyšet tep srdce dítěte. 

Čekejte, že v nich zjištění o novém přírůstku do rodiny vyvolá ochranitelství nebo naopak mohou začít soutěžit o vaši pozornost.