Jakou dobrou radu vám dala maminka? Zeptala jsem se známých…

mom

Maminky mají vždycky pravdu a myslí to s námi dobře. Pamatujete na nějakou radu od mámy, která se vám vypálila do hlavy a mnohokrát jste jí dali zapravdu? Zeptala jsme se na nejlepší rady od mámy několika lidí:)

Možná jste se hádali, možná revoltovali a práskali dveřmi, ale nakonec měla máma stejně často pravdu…

Pamatujete si na její rady a co vás naučila?

Moje máma mně vždycky říkala, že si musím najít něco, na co se budu ten den těšit. I kdyby to byl jen dobrý oběd. Toho se držím celý život a učím to i svou dceru. Myslím, že je to dobrá technika k udržení optimismu. (Kamila, 41)

V mládí jsem byla hodně divoká a obrážela jeden večírek za druhým. Není divu, že máma ze mne šedivěla a dost jsme se hádaly. Naučila mě ale dvě věci, které se na mejdanech vždycky hodily. Za prvé, že mám přijít a odejít vždycky se svojí partou a za druhé, že po druhé v noci se už nic dobrého nestane. Dnes jsem ráda, že jsem to divoké období přežila ve zdraví a to i díky máminým radám. (Alena, 44)

Maminka byla v mládí děsně krásná ženská. Ale i když je už starší, krásná je pořád. Vždycky mi říkala, že se mám před spaním odličovat, i kdybych u toho usínala. A také to, že do třiceti je to příroda a pak už si za svůj vzhled můžeme sami. Myslím, že je to pravda. (Karin, 35)

Nikdy jsem nebyla v něčem nějak výjimečně dobrá a moje průměrnost mě jeden čas trápila. Jenže moje mamka mě vždycky hrozně podporovala a chválila, i za drobné úspěchy. A když jsem se jí jednou svěřila, vysvětlila mi, že na obyčejném životě není vůbec nic špatného a řekla mi, že je na mě pyšná. Moc mi to tehdy pomohlo se srovnat sama se sebou. (Lucie, 29)

Moje máma byla na nás přísná. Vím, že to dělala z lásky, ale stejně k sobě nemáme ani dnes moc blízko. Přesto mi z její spartánské výchovy zbyly dobré návyky, ze kterých dodnes těžím. Určitě platí její “těžko na cvičišti, lehko na bojišti.” Myslím, že jsem díky tomu dost odolná a houževnatá ženská. (Petra, 32)

Nikdy jsem nebyla nejštíhlejší a kypré tvary mi dávaly zabrat. Byla jsem nejprsatější ze třídy, představte si to! Měla jsem (a mám pořád) i velký zadek a je mě prostě kus. Těch mindráků, co jsem zažila! Jeden čas bych za hubenou postavu vraždila. Ale maminka mi vždycky říkala, že jsem krásná a že na každý hrnec je poklička. A měla pravdu. Mám nádherného a skvělého chlapa, který se mých křivek nemůže nabažit. Jen si najít tu svou pokličku, že? (Katka, 30)

Máma vždy říkávala, že “jaký si to uděláš, takový to máš.” Souhlas. Do puntíku! (Klára, 37)

Moje maminka byla vždy velmi empatická i pragmatická zároveň. Když jsem měla malé děti a muže, vždycky mi říkala, ať si nechávám kousíček času a energie pro sebe, abych nezblbla. Že žena může milovat rodinu, ale musí milovat i sebe. Díky tomu jsme přežila nevěru manžela, rozvod i to, když děti vylétly z hnízda a usadily se ve světě. Já dnes cestuji za nimi, mám fajn přítele, zájmy, práci, co mě baví a vedu docela hezký život. Člověk na sebe prostě musí být trochu hodný a mít se rád. (Jiřina, 54)

Moje máma je skvělá a je pro mne příkladem celý život. Už pro to, že mi vždycky říká, ať se nebojím a jdu do všeho naplno. Vím, že mi kryje záda a za to ji miluju. (Verča, 25)

Maminka mi umřela, když jsem byla ještě školačka, ale dodnes si pamatuji, jak jsme spolu v neděli uklízely byt. Říkala mi, že když má člověk uklizeno doma, má čisto i v sobě.  Myslím, že na tom něco je, často si na to vzpomenu. ( Tereza, 41)