Je čas růží. Jak pěstovat Její Veličenstvo?

rose

Rozkvetlé, voňavé, královské…Takovou míváme představu o růžích, ale skutečnost občas není tak idylická. Růže se ale dají pěstovat docela snadno!

Koupili jsme tchyni v hobbymarketu růži v květináči, ani moc nekvetla. Zapíchla ji do své prašné předzahrádky jako nějakou pažitku a teď tam má květy obsypaný obří keř, který si chodí sousedky fotit. To se nám opravdu stalo. 

A pak tu máme pravý opak, kdy pěstujete a pečujete a ono to pořád není…ono. Znáte to? S našimi radami by se ale vaše růže mohly obrátit na správnou cestu!

1) Kupte tu v kontejneru!

Je to rozhodně jednodušší a pro květinu menší stres, když ji pak přesazujete. Navíc, kontejnerované růže můžete sázet celou sezonu.

Než ji přesadíte do vykopané jámy dodržte dvě pravidla: A) těsně před výsadbou celý kontejner ponořit do kbelíku s vodou. B) Jáma pro kontejnerové sazenice by měla být dvakrát tak široká a hluboká než bal.

2) Je to o místě!

Dejte ji na jih, pokud možno. Ve stínu, přitisknutá někde v tmavém vlhkém severním koutě vám moc nepokvete. Růže jsou královny a potřebují světlo a slunce. Ne však úplnou výheň, takže ideálně někde, ke sice slunce svítí, ale kde se dočkají i trochy přirozeného stínu. Pozor ale na vysoké stromy, ani pod nimi to není ideální.

3) Nepřelijte je!

Někdy zaléváte jak blázni v domnění, že to růže ocení, ale opak je pravdou. Samozřejmě vláhu potřebují, ale ne zbytečně moc. Pokud růže přeléváte, zničíte jim kořeny. Dospělým rostlinám, které jsou už na stanovišti delší dobu, stačí přísun vody z dešťů, mají totiž kořeny hodně hluboko. Aby se voda od kořenů zbytečně nevypařovala, nasypte na povrch půdy kolem keře mulč nebo štěrk.

4) Kupte jim zeminu!

Nejsou kupodivu moc náročné na zeminu, ale příliš těžká a neprodyšná zem je umoří. Abyste se vyhnuli příliš velké vědě, kupte prostě substrát přímo na růže a tu dejte na místo, kde chcete své krásky pěstovat.

5) Stříhejte je!

Růže potřebují pravidelnou kadeřnickou péči a to pořádnými zahradnickými nůžkami. Žádná pižlátka! Prostříhávejte je, zbavujte je odkvetlých poupat a dbejte, aby řez nebyl roztřepený, tudy k nim totiž přicházejí choroby.

6) Stříkejte je!

Růže moc chutnají mšicím. Také někdy začnou reznout a napadají je všelijaké choroby. Dnes už je pomoc snadná, stačí k nim zakoupit speciální postřik, který zároveň hubí mšice i bojuje proti chorobám a růže pravidelně postříkejte. Ne samozřejmě před deštěm nebo zaléváním.