NIC – je správná odpověď! Junk food k hubnutí nepatří. Tečka. Jenže někdy člověk ujede, disciplínu zabije vlčí hlad a už se řítíte k výdejovému okénku… Co se dá výjimečně pozřít bez větších výčitek svědomí?
K běžným “junk food” jídlům patří smažené hranolky, hamburgery, cheesburgery, pizzy, hot dogy a různé bagety na pumpách a ve večerkách. Prostě samé cukrem, tukem a chemií nacucané “pochoutky”.
Pokud jste ve stadiu, kdy hubnete nebo deotxikujete organismus, vyhněte se jim obloukem. Co si dát místo junk food? Ideálně nic, raději si kupte lahev neperlivé vody a statečně si naordinujte řízený půst. Ale dejme tomu, že umíráte hlady a nikde nic, než okénko fast foodu…
Proč je junk food tak škodlivé?
Výživově jsou junk food potraviny nejběžněji založeny na vysokém obsahu jednoduchých cukrů nejrůznějších formách. Často obsahují nezdravé tuky v podobě margarínů jsou dochucovány solí a mnoha aditiv. V nové španělské studii, které se zúčastnilo 9000 lidí, vědci sledovali souvislost konzumace junk food s mírou depresivity. A hádejte, jak to dopadlo? Nezdravé občerstvení a deprese mají k sobě strašidelně blízko! Mezi účastníky studie s nejvyšší konzumací junk food patřili osamělí lidé, kuřáci, lidé málo fyzicky aktivní, lidé pracující více než 45 hodin týdně a ti, kteří měli nízký příjem zdravých potravin.
Nebudeme ale moralizovat, občas v jídle ujede skoro každý. Dejme tomu, že jste na školení a máte obědovou pauzu. V místním obchoďáku jen samé junk food. Co si vybrat?
Co je se dá reálně jíst?
Máte před sebou “Mekáč“. To je výzva, ale dobrá zpráva je, že se vybrat dá. Dokonce jsou zde k dostání i přehledně vypsané výživové hodnoty jednotlivých jídel. Také se tu najde nějaká zelenina v syrovém stavu, další plus. V Mekáči si dejte wrap, nejlépe s kuřecím masem bez trojobalu. Jeden wrap má 1500 kJ, 22 gramů bílkovin, 30 gramů sacharidů, 17 gramů tuku, z toho 3,7 gramu nasycených, 2,6 gramu soli a 2,7 gramu vlákniny. Neradujte se ale, že si dáte celé menu i s hranolky! Tím byste celé své snažení krutě zabili. Jako přílohu si objednejte jen salát bez dresingu, k pití neperlivou vodu a jako dezert si “dopřejete” jedno neslazené kafe bez mléka.
Pokud si chcete dát “hambáče”, koukejte ho pořádně vysvléknout. Jde vám primárně o maso uvnitř a list salátu, vše ostatní nejezte. Ani majonézu, ani bulku, ani sýr. Proto volte raději hamburger, než cheesburger!
V “Káefcéčku” vás čeká loupání všech vrstev smažené kůže. Jediné, čeho se smíte v režimu hubnutí dotknout je bílé kuřecí maso pod tím. Rozlučte se i se zdánlivě zdravým salátem coleslawem,který sice láká na mrkvičku a zelí, ale vše notně prolité sladkou majonézou. Vaším favoritem zde může být sendvič Longer, který obsahuje nejméně tuku. Má jen 12 gramů, z čehož připadají na škodlivé tuky 3 gramy. Opět dejte pryč pečivo!
Bagety a balené sendviče na pumpách obloukem obejděte, raději si kupte proteinovou tyčku a bílý jogurt.
Nemyslete si, že české pochutiny ze stánku budou lepší! Nedávejte si bramborák ani langoše, obojí se plavilo v řece přepáleného tuku a přitom v nich nejdou žádné výživové hodnoty. Grilovaná klobása je co do kalorií naprostou bombou, její hodnota se může vyšplhat až ke dvěma tisícům kilojoulů! Nejméně kalorickou volbou je v tomto případě párek v rohlíku, který má “jen” kolem 900 až 1000 kJ. Raději s hořčicí než s kečupem a nejlépe bez ničeho!