Síla symbolů: Proč některé věci nosí štěstí?

blow

Psychologie nebo jen naivní lidské přání? Ať je to tak či tak, rádi věříme na znamení a symboly. Působí jejich účinky i na vás?

Pověrčivost k nám prostě patří a drobná kouzla či rituály praktikují lidé po celém světě už celá tisíciletí. Nemusí se hned jednat o nějaké tajemné obřady, ale běžné rutinní věci, které děláme denně.

Tu zapálíme svíčku, nevyhodíme zbytek chleba, nad dveře si pověsíme podkůvku a na klíče přívěsek se čtyřlístkem. Malé podpůrné štěstíčko, jen tak pro případ….

Pověrčivost moderního člověka nbývá tak přebujelá, jako v dávných dobách, věda nás lecčemu naučila, ale přiznejme si, že si občas trochu štěstí chceme „přičarovat“.

Podkova

Podkovu, jako symbol domácího štěstí, máme nejspíš spojenou s babiččinou chalupou, ale její původ sahá do pradávných dob. Už staří Keltové věřili v magickou moc železa, které mělo zahánět zlé duchy a nad vchody svých příbytků si věšeli staré podkovy. O mystické síle podkov byli přesvědčeni také antičtí Řekové a Římané. Odtud se symbolika podkovy šířila do dalších kultur a civilizací. Dokonce i středověký arabský svět nebo Čína pracovaly s magickou silou koňské podkovy ukuté ze železa. Štěstí přinášela i proto, že kdo ji našel, měl asi stejnou kliku, jako když dneska najdeme na ulici tisícikorunu. Nebylo to nejlevnější zboží a podkůvka se vždy do hospodářství hodila. Nejlepší způsob je pověsit ji nad dveře konci vzhůru. To proto, aby se štěstí drželo uvnitř domu a nevysypalo se..

Ryby a žáby a pes

Také asijské umění správného života Feng Šuej počítá s rituály štěstí. V tradiční čínské symbolice nesmí chybět zvířata. Dejte si do interiéru obraz nebo sošku zlaté rybky a bude se vás zaručeně držet štěstí, úspěch a peníze. Další vodní živočich, který přeje domácnosti, je podle Feng Šuej třínohá žába. Tři nohy má proto, že v čínštině se výrazy pro smrt a čtyřku zvukově shodují. Číňané čtyřku prostě nepoužívají. Proto je žába raději třínohá, trojka naopak značí stabilitu a prosperitu. Nesmí chybět ani jeden z nejdůležitějších symbolů Feng Šuej – pes Fu. V Číně je zobrazován ve dvojici a je velmi důležité, jak je v domě umístíme. Samec, který má pod tlapou většinou kouli, musí být umístěn nalevo od dveří. A samice s mládětem pod tlapou by měla být napravo. Psi by si neměli hledět do očí. Správným umístěním navodíme harmonii a Fu pak působí jako strážci.

Prasátko

Pokud se domníváte, že je prasátko symbolem štěstí, protože je takové pěkně kulaté a vykrmené, tedy se mu logicky daří, nejste až tak daleko od pravdy. Pro staré Germány bylo chrochtající prase posvátné, už proto, že rylo v zemi a odkrývalo její poklady. Bylo příslibem hojnosti, plodnosti a blahobytu. Dávní Keltové si prase zobrazovali na svých mincích a velmi si ho vážili. Při slavnostních hostinách bývá po celé Evropě zvykem jíst nejlépe vepřové, které bylo tučné a masité, tedy zahánělo hlad a přinášelo sílu. Prasátko pro štěstí nemusíte chovat v obýváku jako George Clooney, stačí malá symbolika v podobně sošky a hned vám bude lépe na duši.

Svíčky

Plamínky světla ve tmě se odjakživa cenily. Rozháněly temnotu a přinášely světlo do koutů, kam slunce nemohlo. Svíčky se zapalovaly za mrtvé, při slavnostních příležitostech i rituálech, které měly pomoci ke štěstí. Pokud se vám svíčky v interiéru zamlouvají, vybírejte a zapalujte je podle barev. Červená vám přičaruje energii, růžová lásku. Pokud toužíte po harmonii, zapalte si modrou a jestliže potřebujete ochranu, rozžněte bílou nebo černou svíci. Zelené svíčky vám přinesou finance a zaměstnání.