Happy wife=happy life. Souhlasíte s vědci?

wife

Štěstí manželky je pro fungující vztah důležitější než štěstí jejího manžela. Tak to alespoň tvrdí odborníci na partnerské vztahy. Souhlasíte s jejich tvrzením?

Žádný pár není stejný a ani to, co se odehrává v manželství dvou lidí se samozřejmě nedá jednoznačně paušalizovat. 

Nicméně, psychologové si dali tu práci a vrhli se na statistiku, která ukázala zajímavé výsledky. Ty hovoří to tom, že asi 40 až 50 procent manželských párů ve Spojených státech se nakonec rozhodne vzdát svůj vztah a rozvést se. 

I v Česku je křivka rozvodovosti stále vysoko, i když u údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že se počet rozvedených párů v ČR snižuje a dokonce déle trvá, než se lidé rozhodnou ze vztahu odejít. To je jistě dobrý kurz. 

Můžete si myslet, že vám se něco takového nestane, ale nestačí jen tomu věřit. Na manželství je prostě potřeba pracovat a budovat ho, aby se jednou nerozpadlo.

Ženská empatie je klíč

Existuje studie, která tvrdí, že čím spokojenější je v dlouhodobém vztahu právě žena-manželka, tím šťastnější je se svým životem také její manžel. Trik tohoto úspěchu je v  ženské psychologii. Podle psychologa Paula Dolan mají právě ženy tendenci dělat více  pozitivních kroků, aby byl vztah úspěšný a právě to má pozitivní dopad na život manžela!

Jen si vzpomeňte na spokojeného muže, když mu předložíte dobrou večeři, podpoříte ho v koníčcích nebo s ním sdílíte jeho úspěch. Nejde v žádném případě o nějakou radu, jak manželovi dělat služku, ale právě ženská empatie a starostlivost je mocným nástrojem pro spokojený vztah.

Šťastnější jsou nakonec muži

Aby k tomuto zjištění došli, vědci analyzovali 394 párů, které byli svoji průměrnou dobu 39 let. A dozvěděli se několik opravdu zajímavých věcí! Tyto páry totiž obecně hodnotili svou životní spokojenost jako vysokou: dali jí 5 ze 6 bodů. Překvapivější je, že hodnocení manželství manžely-muži, bylo ještě pozitivnější než hodnocení jejich manželek! Šťastná žena jednoduše dělá muže mnohem šťastnějším!

Stres z nemoci je rozdílný

Studie také dospěla k závěru, že manželky se stávají méně šťastnými, pokud jejich manželé onemocní. Zároveň se úroveň štěstí manželů-mužů příliš nemění, když onemocní jejich manželky. 

Jak je to možné? Vysvětlení je jednoduché. Žena se často starají o nemocné muže nebo když se jejich životní partneři prostě cítí jen špatně. A to může být pro ženy opravdu stresující. Pokud však žena onemocní, spoléhá se často na děti, přítelkyně, ženy z rodiny nebo například na svou dceru, proto manžel nezažívá stejnou dávku stresu, i když je situace vlastně podobná. 

Šťastná žena, šťastnější manžel a stabilní manželství

Profesor Paul Dolan také ve své knize “Happy Ever After: Útěk z mýtu dokonalého života” tvrdí, že muži mají z manželství větší prospěch než ženy.

To dokazuje, že páry by ve skutečnosti mohly zlepšit nebo dokonce i zachránit svůj vztah, pokud by obě strany zohledňovaly potřeby toho druhého během nemocí nebo jiných kritických situací. Aby mohli spolu šťastně žít, musí oba partneři projevit péči a lásku tomu druhému.

Závěr studie se nemusí zdát moc překvapivý.

Shrnuto, podtrženo, úroveň štěstí manžela nemá stejný dopad na kvalitu manželství, zatímco pro manželku je pohoda a štěstí rozhodující. Pokud ona není šťastná, může to být pro jejich vztah velmi destruktivní.