Geniální smrkové výhonky plné céčka: na kašel, revma, do lázně i na steak!

smrk

Právě vyrašil zázrak, který se nachází v jehličnatých lesích a teď má sezonu. Mladé výhonky smrčků jsou nabité vitamíny a mají neopakovatelnou chuť!

Pijete kopřivový čaj, trháte listy jahodníku nebo vyrábíte první med a saláty z pampelišek? Pokud patříte mez pravověrné milovníky přírodních sil, neměla by vám uniknout sezóna mladých výhonků na koncích smrkových větví. Budete je milovat!

Smrk se dá jíst

Možná jste nikdy nepřemýšleli o tom, že se dá jíst i smrk. Ale ano, dá! Nic se vám nestane, naopak. Do vašeho těla se s mladými smrkovými výhonky dostane nezanedbatelné množství prospěšných látek. 

Moje babička vždycky z jara uždibovala výhonky smrků a jedla je jak brambůrky. Nás, děti, k tomu také nenápadně nutila a my to dělaly, protože nám přišlo vtipné, že jíme smrkové větvičky. Chutnaly vlastně docela dobře, měkké, lehce nakyslé s příchutí smrkové silice. Babička ale na rozdíl od nás věděla, že nejde jen o lesní atrakci, ale o pořádný jarní přísun vitamínu C!

Seveřané vědí své

Zvyk okusovat mladé smrkové výhonky k nám pravděpodobně doputoval ze severních lesů Skandinávie, kde se využívaly všechny přírodní zdroje vitamínů. Jako kompenzaci pro dlouhé zimy a krátká léta se seveřané nezdráhali ochutnat nejen výhonky, ale i některé druhy mechu a lišejníku (sami je nejezte, musíte je znát!).

Dnes si inspiraci z lesů a kapradí berou vyhlášení šéfkuchaři, kteří se mladé smrčí neostýchají zapojit do moderních kompozic na talíři.

Sbírejte do konce května

Až do konce května bude ta pravá sezóna mladých smrkových výhonků. Neměli byste sbírat delší než 5 centimetrů a rozhodně nejezte tmavě zelené staré smrkové větve. Řeč je o světle zelených koncích větviček, které se “narodily” letos na jaře. Jsou jemné, křehké a nepíchají! 

Ukrývá se v nich obrovské množství vitamínu C, který, jak známo, výrazně posiluje imunitu a umí zatočit s toxiny v těle.

Hoďte je do čaje i do vany

Z mladých větviček si můžete udělat sirup, čaj, med i lázeň. Čaj skvěle pomáhá proti zánětům dásní, koupel z mladých smrkových výhonků pomůže překonat problém s nespavostí. Obklady s tinkturou jsou vyhlášené na bolesti kloubů a revmatické potíže.  

Dokonce můžete výhonky smíchat se solí a udělat si opravdu delikátní marinádu na steak!

Pokud si vyrobíte sirup, budete mít po ruce účinného společníka proti kašli, na posílení imunity a likvidaci zánětů v těle. V parném létě, smíchaný s ledovou vodou a citronem, nabídne superosvěžující nápoj, ale můžete ho užívat i jen tak po lžičkách jako medicínu.

Smrkový sirup

Na výrobu smrkového sirupu budete potřebovat jen tři ingredience:

1-2 citrony v bio kvalitě

natrhané smrkové výhonky

třtinový cukr

Do zavařovací sklenice vrstvěte výhonky, cukr a plátky citronů. Nejvyšší vrstvu by měly tvořit výhonky, těch se nebojte dát pořádnou porci. Vše zasypejte cukrem, proložte citronem a znovu opakujte. Když máte sklenici plnou, uzavřete ji a nechte stát na nějakém teplém a slunném místě. Za 14 dní až tři týdny máte sirup určený k přímé konzumaci. Pro příjemnější užívání ho můžete přecedit a pak už uschovejte v lednici, aby vydržel.