Vyznáte se v druzích jógy? Zorientujme se konečně v jógových názvech!

Jóga je fenomén současného zdravého životního stylu. Pro některé je to příjemná hodinka týdně, pro jiné každodenní praxe, bez které si neumí představit život. Víte, jakou si vlastně chcete zacvičit?

Každá bude fajn! Ale přeci, ruku na srdce. Když si i v karanténě chcete vybrat lekci na youtube, nebýváte občas ze všech těch druhů a názvů zmateni? Nevadí, pojďme si v tom udělat přehled a prozkoumejme alespoň některé z nich.

Bikram

Tahle jógová praxe je pro milovníky extrémnějšího pojetí cvičení a je oblíbená všude po světě. Jejím otcem je Bikram Choudhury, zakladatel Yoga College of India. Tento jogín se narodil na konci druhé světové v indické Kalkatě a od čtyř let denně cvičil a cvičil. Z jeho poznatků vzešla takzvaná “horká jóga”, která chytla celý svět!

U této jógy se prostě pořádně zapotíte. Nejenže má poměrně dynamický průběh, ale cvičí se v sále vytopeném na 42 stupňů. Pozice mají pevnou návaznost, která se nemění. Bikram neboli “hot” jóga má spousty fanoušků, ale i odpůrců. To hlavně z řad lékařů a vědců, kteří nepotvrdili, že by kvůli vedru přinášela lepší spalování tuků, detoxikaci nebo zlepšení kardiovaskulárního systému. Spíš se jedná o psychologický efekt “mokrého trika”, kdy si cvičící připadají jako po náročnějším výkonu. Ať tak či tak, “hotka” je velmi populární, ale dávejte při ní pozor na dehydrataci a poraďte se s lékařem, jestli je pro vás ta pravá!

Power

Historie power jógy se začala psát poměrně nedávno – v 90. letech v USA. Někoho prostě pomalé cvičení plné dýchání a noření se do nitra tolik nebere, a proto tu je opravdu dynamická a zábavná varianta, kdy si dáte trochu do těla. Cílem power jógy není co nejdelší úporné setrvávání v jednotlivých pozicích, nýbrž dynamický přechod z jednoho cviku do druhého, který nenudí. Nejde tu ale o rychlost, ale o správné provádění pozic a jejich důkladné prodýchávání. Posílíte plynulost a koordinaci pohybů, nervový systém i rovnováhu, aktivujete hluboko uložené stabilizační svaly, které prospívají našemu celkovému zdraví.

Hatha

Pokud vás power jóga trochu děsí, zkuste jiný druh – hatha jógu. U této praxe jsou nejdůležitější součástí ásany, tedy fyzická cvičení a pránájáma – dechová cvičení určená k ovládání dechu. Velmi důležitá je také meditace a zklidnění mysli. 

V hathajóze se velice pomalu přechází z pozice do pozice, v každé se zastavíte a celá lekce by měla být velice pomalá a klidná, nikoliv nudná. Vede k trpělivosti, sebepřijetí a sebekontrole.

Jin

Pokud chcete ještě tišší a klidnější jógu, zkuste tu s názvem “jin”. Nejprve asi budete překvapení, možná šokovaní, za celou lhodinovou ekci totiž zvládnete “jenom” několik málo pozic. V každé však zato vydržíte hoooodně dlouho! Jin jóga se věnuje hlavně kostem, pojivovým tkáním a kloubům, které dlouhé setrvání v pozicích neobyčejně vyživuje a prospívá jim. I když to možná nezní tak atraktivně, většina lidí si jin jógu skutečně zamiluje.

 Vinyasa

Sanskrtské slovo vinyasa v překladu znamená vi – variace a nyasa – s něčím. Vinyasa jóga je hravá, vlídná a oblíbená. Jde hlavně o kvalitu a soustřední se na vlnu dechu, na které celé cvičení probíhá. Člověk se učí soustředit, vnímat a využívá své vnitřní teplo pro rozvinutí ásan. Cílem vinyasy je vytvoření jednoty těla, mysli a duše. Během praxe ásan se zpomaluje pohyb v závislosti na dýchání, člověk zůstává v některých ásanách na vyšší počet dechů, nebo tvoří dynamické sestavy, které se opakují.