Fenomén Josef Lada: užijte si krásné české jaro na jeho obrazech

lada

Ladovy obrázky definují duši Česka. Neokázalé, jednoduché a přitom plné života, barev, událostí i radosti z obyčejných věcí. Zadívejte se do nich pro lepší náladu…

Josef Lada byl svébytný a jedinečný malíř, kreslíř, autor, samouk. 

Jeho obrázky českého venkova se staly synonymem našich Vánoc, tradic, venkova, krajiny a moderních pohádek.

Když se do nich zadíváte, můžete mít pocit, že se díváte na čistou esenci české duše. 

Tak, jak se staly pojmem “Ladovské Vánoce”, stejně krásně promlouvá i Ladovo zachycení české krajiny na jaře. A to máme právě teď, propuká kolem nás. 

Pokud si ho nemůžete dostatečně užít kvůli karanténě, podívejte se na jarní obrázky Josefa Lady, které člověka přenesou do dob a míst, kdy bejvávalo dobře.

  1. Josef Lada je opravdu onen “ševcovic” Pepík z Hrusic. Obec ve Středočeském kraji a jeho dětství v ševcovské chalupě mu daly inspiraci na celý život.
  2. Josef Lada nikdy kresbu ani malbu akademicky nestudoval. Kreslit a malovat se naučil jako samouk a svůj jedinečný styl si vytříbil během mnoha let, kdy kreslil.
  3. Stal se dvorním ilustrátorem knih Josefa Haška, z  nichž nejznámější je dobrý voják Švejk. Ilustroval i knihy Karla Havlíčka Borovského a také pohádky od Karla Jaromíra Erbena a Jana Drdy. 
  4. Kocour Mikeš opravdu v Hrusicích žil. Josef Lada o něm vyprávěl svým dětem před spaním smyšlené pohádky, protože ho nebavily ty klasické. Redaktor z dětského časopisu Radost Ferdinand Krch v jeho vyprávěnkách vycítil potenciál a přemluvil Ladu, aby pohádky o Mikešovi vydal a nakreslil k nim ilustrace.
  5. Lada byl od útlého dětství slepý na jedno oko. Jako batole si ho poranil o ševcovský nůž a oslepl na něj. Úspěšně to celý život skrýval. Kvůli tomuto handicapu špatně viděl perspektivu, ale do jeho obrázků to paradoxně vneslo jedinečný styl.
  6. Josef Lada má ve vesmíru jmenovce! Jeden z asteroidů se jmenuje po něm: “17625 Joseflada“.
  7. Jeho obraz „Jak se dělají noviny“ byl v roce 2016 aukci prodán za 3,5 milionu korun.