Nedokážete se pořádně uvolnit? S Jacobsonovou metodou to zvládnete i v omezeném prostoru

home

Pokud vás denně ohrožuje stres, vyzkoušejte metodu Jacobsonovy progresivní relaxace. Přestane vás bolet tělo a zvládnete to za svým kuchyňským stolem!

Počítáte se mezi jedince v progresivním věku se spoustou povinností a malou trochou času sami pro sebe? Vítejte v klubu. Tohle členství je bohužel o neustálém napětí, a stresu, což se začne postupně podepisovat i na našem zdraví. Jedním z prvních varovných signálů, které naše tělo vysílá, pokud je dlouhodobě vyčerpáváno velkým stresem, je právě napětí svalů.

Možná, že v současné karanténě zrovna nesprintujete jako v běžném pracovním dni, ale to neznamená, že se nemůžete dostat do pořádného napětí. Zvláště, když se nemůžete pořádně hýbat, jak jste zvyklí….

Důsledkem stresu jsou pak typicky bolesti zad a hlavy, ale i další nepříjemné projevy. Souhlasíte, že toto napětí a svalovou zaťatost si často ani neuvědomujeme? 

Jsme v něm totiž skoro pořád, a proto je potřeba naučit se alespoň na chvíli pořádně uvolnit!

Již téměř devadesát let můžeme díky americkému lékaři a fyziologovi Edmundu Jacobsonovi ulevovat našim svalům díky jeho progresivní relaxační technice. 

Tento pán totiž přišel na to, že pokud chce člověk opravdu důkladně a do základů zrelaxovat tělo a mysl, musí být schopen uvolnit kompletně celé kosterní svalstvo. 

Všiml si totiž, že stavy stresu a úzkosti vedou ke stahování svalů, což se následně může projevit bolestmi zad, kloubů či svalů. 

Navíc Jacobsonova progresivní relaxace podporuje i funkci imunitního systému, zkrátka vám pomůže zregenerovat celé tělo!

Cílem je hluboké uvolnění svalů celého těla. Princip je sice jednoduchý, tuto relaxaci je však nutno nejdříve poctivě cvičit, abychom ji prováděli správně a aby měla kýžený efekt. Podstatou je cílený myšlenkový klid, při kterém postupně napínáte a uvolňujte svaly na celém těle. Poloha těla je zcela na vás, můžete cvičit i v sedě v kanceláři nebo doma u stolu.

JAK NA TO?
– Nejlepší výchozí pozice je buď vleže, nebo v uvolněném sedu. 

– Nejdříve je třeba naučit se vůbec rozlišovat mezi stavem napětí “tenze” a stavem uvolnění “relaxace”. Nacvičujte to třeba se zaťatou pěstí a pojmenujte si co cítíte. Kolikrát si ani neuvědomujeme, že máme zaťatou šíji, čelist, pokrčené čelo nebo si vší silou držíme palec.

– Projeďte tedy v mysli celé tělo a pozorujte, kde se svaly ne a ne pustit.

– Celou dobu se soustřeďte na dech, měl by být klidný a postupně prohlubovaný, nádech by měl trvat v ideálním případě 5 vteřin, výdech také.

– Měli byste se cítit jako před usnutím. 

– Relaxace začíná u chodidel a končí u hlavy, přičemž se snažíte postupně zapojit všechny svalové skupiny, včetně mimických svalů. 

– Začněte od ruky, přes hlavu a obličej, pak se cvičí relaxace šíje, ramen a zad; následuje břicho a hrudník a nakonec bederní část zad a dolní končetiny.

– Napětí by nemělo být v žádném případě bolestivé, a vždy se soustřeďte na příjemný pocit uvolnění. 

Jacobsonova progresivní relaxace by vám měla zabrat právě kolem třiceti minut a můžete ji klidně opakovat i několikrát denně.