ESPADRILKY: obuv katalánských sedláků na módní vlně!

shoe

Absolutní “must have” letní boty jsou espadrilky. Pokud se podle názvu nechytáte, vězte, že jsou to ty botky s jutovým pruhem u podrážky.

Ano, přesně ty, které připomínají 80. léta a byla byste přísahala, že si je na nohu nikdy znovu neobujete.

Jak už to v módě chodí, nikdy neříkej nikdy! Espadrilky jsou v posledních letech naprostým megahitem letní sezony. Existují v nepřeberných variantách, od umírněné tenké podrážky a decentních barev, až po několik centimetrů vysoké podešve s divokými potisky.

Kde se vzaly?

Espadrilky se skutečně objevily na módní scéně v 80. letech. Pro zajímavost: vznikly na Pyrenejském poloostrově a své jméno dostaly podle pevné a husté středomořské trávy, ze které se v Katalánsku vyrábí provazy, a které se říká Espart. Boty sice takto pojmenovali Francouzi, ale první espadrilky  nepochází z Francie, vznikly Katalánsku a to už ve 14. století! Dodnes v oblasti existují obchody, které nabízejí pouze tuto tradiční obuv. 

Espadrilky už dávno překročily španělskou i francouzskou hranici a po úspěchu v osmdesátkách září opět na přehlídkách S/S světových značek jako je Hugo Boss, Miu Miu, LOVE Mochino nebo Donna Karan.

V sezóně teplých měsíců odhoďte dekorum stranou a dopřejte svým nohám trochu hravosti a mládí. Espadrilky opravdu nejsou jen pro mladé a neklidné, a vaše podpatkům uvyklá chodidla je přivítají pro nečekaný komfort. Pokud neholdujete placatým botám a máte tendenci nosit podpatky pomalu i do lesa, s jutou podšitými botkami se skamarádíte hravě. Můžete si totiž najít i variantu na klínku nebo na vysoké podešvi, která vás od matičky země zdvihne klidně o pět centimetrů a slibně prodlouží siluetu.