Nezbytnost jménem legíny: kde se vzaly?

leggins

Nosíme je ve volném čase, na sport i do práce. Dokonce už i do společnosti! Legíny zkátka pronikly do všech šatníků. Kde se vůbec vzaly a proč je tak milujeme?

Ruku na srdce, máte ve svém šatníku alespoň jedny legíny? Třeba jen na běhání nebo na domácí pohodu. Mnohé z nás nosí formálnější verzi legín klidně do práce k saku nebo tunice. Světové celebrity pak povýšily legíny na superstylovou společenskou záležitost, ve které si klidně vyrazí na udílení kdejaké ceny. Legíny se zkrátka staly nepostradatelné.

Možná jste ještě před pár lety přísahala, že legíny mimo domov nikdy nosit nebudete, kdo by se chtěl na to dívat, vždyť jde v podstatě o domácí a sportovní oblečení.

Ale celosvětový požadavek na pohodlnou a funkční módu dal legínám jasnou zelenou a globální řetězce s módou je katapultovaly do celého světa v letních i zimních kolekcích. 

Nosí je nejen mladé holky, ale i zralejší dámy, prostě proto, že jsou pohodlné, “basic” a dají se nakombinovat skoro se vším. Nosíme je s podpatky i teniskami, tričkem i elegantním sakem nebo v zimě s oversize svetrem. 

Proč je milujeme?

Je to kompromis mezi pohodlíčkem a stylem! Pružné materiály se přizpůsobí každé postavě a když nemáte “svůj den” vklouznete do legín s vysokým pasem, které skryjí třeba nafouklé bříško. Přes ně dáte stylovou košili, svetr nebo sako a můžete vyrazit skoro kamkoliv s pocitem, že vám legíny kryjí záda (nebo faldíky na nich).

Co se dá zkazit?

Samozřejmě i legíny se dají brutálně “zabít”. Zvlášť, když jsou zaříznuté v nepatřičných místech, špatně nakombinované, mají nesprávnou velikost nebo jejich nositelka prostě postrádá elementární soudnost. Legíny si nerozumí se sukněmi volnějšího střihu, vypadá to jako model pro čtyřletou dívenku. Nenoste je ani jako hlavní kus oblečení, pokud vám není osmnáct a nemáte nohy jako Gigi Hadid. Měly by sloužit jako neutrální spodní kus, který dává prostor vyniknout zbytku outfitu.

Kde se vzaly?

Pokud jste někdy viděla historický film, kde pobíhají středověcí muži ve velmi přiléhavých kalhotách a přes ně nosí kabátec, pak si trochu umíte představit, kde se legíny vzaly. Tyto středověké nohavice byly původně běžnou součástí mužského šatníku, ženy je nenosily. Nicméně, pro jejich pohodlí a funkčnost se postupně přestěhovaly pod dámské krinolíny a to někdy v 19. století. Jejich doba ale nastala hlavně v převratných 60. letech, kdy se jim říkalo kaliopky. Určitě nějaké měla i vaše maminka či babička, byl to veliký hit! Kaliopky byly legíny s návlekem pod patou a společně se svetříkem, špičatou podprsenkou a natupírovanými vlasy tvořily základ šatníku každé “šťabajzny”. 

V současné době legíny nosíme skoro všechny, ale v USA se staly téměř božstvem, když je pravidelně vynáší na společenské akce klan Kardashianek. Pro Evropu je to ještě trochu moc, ale společenskou verzi legín, třeba ze třpytivé látky, vídáme na červených kobercích na večírcích celebrit celkem pravidelně.

Jaké si pořídit?

Na léto zvolte tenčí materiály a nebojte se barev nebo vzorů. Legíny si mohou dovolit i zralé dámy, ale volte neutrální barvy jako je černá nebo navy modrá, ty snadno doplníte stylovým vrškem.

Na sport si pořiďte něco výrazného a bláznivého, ať vás vaše legíny hlavně baví a přináší pohodlí i radost.