Terapie láskou. Tohle dělá láska s tělem a duší

love

Láska. Životní koktejl citů, emocí, touhy, něhy, vášně, blízkosti. Neuchopitelná a téměř magická záležitost, za které se úplně zblázní naše tělo i duše. Co se s námi děje, když milujeme?

Analyzovat lásku je nadlidský úkol. A proč vlastně? Lepší je moc nepřemýšlet a raději ji pořádně procítit a užít. Ale stejně, je záhadná. Říká se, že je slepá, že z ní šílíme, jsme pobláznění, mění nás a to pořádně. Kromě totálního zatmění mysli se láska a zamilovanost také podepisuje na našem těle. Co se to s námi vlastně děje?

Když jsme zamilovaní, létáme, vznášíme se, kveteme a tropíme nesmysly. Nechceme vám brát tyto povznesené pocity, ale za vším stojí vědecky zdokumentované procesy našeho těla.

Pojďme si připomenout některé z nejúžasnějších a vědecky prokázaných účinků, které láska má na vaši mysl a tělo.

Láska přináší úlevu od bolesti

Všichni víme, že objetí je krásně uklidňující. Proto asi nepřekvapí nedávné studie, které prokázaly, že oxytocin (chemická látka v mozku, která vytváří pocit klidu a blízkosti) uvolněný během objetí dlouhého 10-20 sekund, může účinně bojovat proti bolesti, konkrétně bolesti hlavy.

A co víc, pouhým pohledem na fotografii milované osoby se snižuje bolest a to až o 40%! 

Mozek si zkrátka spojuje obraz našeho partnera s příjemným rozptýlením, které dělá jakoukoli bolest snesitelnější a působí jako analgetikum.

Podobně funguje i sex! Vědci prokázali, že sexuální stimulace zakončená vyvrcholením odvádí skvělou práci proti bolesti. Sex zabere při křečích a paradoxně také při bolesti ze zablokovaných zad.

Láska se stará o vaše srdce

Rozbuší se srdce? Ale kdež, projevy lásky naopak snižují srdeční frekvenci na polovinu. To je ještě účinnější ve stresových situacích a dlouhodobě snižuje riziko srdečních příhod!

Kromě toho oxytocin – známý to milostný hormon, snižuje stres, krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a pomáhá nám proti depresi!

Láska pomáhá tělu bojovat s nemocí

Endorfiny, to je cesta k lepší imunitě! Takže se laskejte, milujte, držte za ruce, hlaďte …Gesta související s láskou prostě podporují imunitní systém.

Lidé, kteří se cítí milovaní nebo zamilovaní, mají mnohem lepší reakci na léčbu a silnější motivaci k boji s nemocemi.

Láska zatočí s nespavostí

Zní to jako protimluv k probdělým nocím zamilovaných duší, ale s láskou se spí lépe. Pomohou opět hormony lásky, tedy oxytocin a endorfiny. A když dojde na tělesné spojení, to se teprve spí! Hormonální rekonfigurace milování je vědecky prokázána jako jedna z nejúčinnějších metod pro dobrý noční spánek.

Láska snižuje závislosti a snižuje abstinenční příznaky

Láska je opojná, ale zdaleka ne tak nebezpečná jako skutečné drogy. Opiáty, kokain, nikotin, alkohol jsou tak návykové, protože ovlivňují hladinu dopaminu v našem těle. Dopamin je hormon zodpovědný za náhlý příval radosti a euforických účinků. 

To s láskou si užijete podobných tripů, ale bez zhoubných dopadů! Prostě funguje stejně, člověk je v příjemném rauši. Kromě dopaminu také zvyšuje uvolňování testosteronu a oxytocinu, což je nejlepší kombinace pro předcházení a potírání závislosti.

Jinými slovy, láska a zamilování naplní život potěšením a extází, kterou potřebujete. Ale zároveň, pocit lásky pomáhá vyrovnat se s abstinenčními příznaky a sníží vaše touhy na návykové látky.

Láska podporuje dlouhověkost

Průzkumy ukazují, že lidé ve smysluplných vztazích, zejména v manželství, se cítí zdravěji a těží ze zdravého životního stylu. Starají se jeden o druhého, společně budují zdravé životní podmínky pro své soužití. Jednoduše řečeno,  lidé, kteří jsou zamilovaní, mají tendenci žít déle.

Láska je terapie

Lidé chodí na terapii z mnoha důvodů, ale většinou proto, že potřebují porozumění a pochopení. Kdo vám ho ale může nabídnout více a lépe, než ten/ta, který vás miluje? Terapie láskou je opravdu nejúčinnější.