Svátek maminek: kde se vzal a jak ho originálně oslavit?

Maminku máme jen jednu. Ať už je biologická nebo prostě máma, která nás vychovala, v tento den jim patří náš dík a speciální porce lásky a pozornosti!

Den matek se slaví ve 46 zemích světa! U nás se odehrává oficiálně 8. května a to už od roku 1923, kdy ho propagovala sama Alice Masaryková. Často se také připomíná druhou květnovou nedělí, ve světě je to dokonce i v březnu! Držme se ale raději naší české verze, abychom něco neprošvihli.

Tak jako mnoho jiných svátků, má i tento moderní den svůj původ v dávné historii. Už ve starověkém Řecku se slavila na jaře obnova přírody a mateřství v podobě festivalu jménem Hilaria. Řekové tak uctívali bohyni mateřství Cybele a koloběh života a zrození

O Svátku matek se zmiňují také anglické prameny z roku 1600, kdy se Den matek slavil čtvrtou postní neděli před Velikonocemi. Nebylo to ale tak, že by Angličané nosili matkám karafiáty, spíše navštěvovali kostely a rodiny, od kterých žili daleko. 

Starší z nás si Svátek matek pamatují z éry socialismu, kdy se postava matky-budovatelky také cenila, vícenásobné matky pak korzovaly na Pražském hradě a dostávaly řád z rukou prezidenta. Garnitura zkrátka tento hezký něžný svátek poněkud zneužila k propagandě a splynul také s klasickým MDŽ.

Po roce 1989 se Svátek matek naštěstí vrátil ke své původní myšlence a podobě, kdy maminkám dáváme kytičku a malý dárek jako poděkování za jejich péči a lásku.

Přináším vám 5 tipů, jak maminku překvapit:

  1. Den s vámi

Zní to zcela obyčejně, ale pro mnohé starší maminky je to ta nejkrásnější věc na světě. Prostě si uděláte čas a celý den budete jen s maminkou. Budete offline, práci necháte u ledu a telefon zvedáte, jen když jde o život! Přiznejte si, že se kolem maminky často jen tak mihneme, občas zavoláme, přijdeme na nedělní oběd. Ale celý den jen spolu? To bude pro maminku i pro vás nezapomenutelné.

2) Rodinné setkání

Vezměte maminku na výlet za někým z rodiny, koho dlouho neviděla. Schůzku připravte a domluvte, žádná překvapení. Ale maminka vědět nemusí, ať se těší. Může to být i dávná kamarádka, sraz spolužaček nebo výlet za tetičkou, se kterou se dlouho neviděla. Vše promyslete, aby to byla návštěva pouze příjemná.

3) Krášlící den

Maminky na sebe často zapomínají. Co objednat mamince kadeřníka, masáž a pedikúru? A nejen to, také ji všude osobně doprovodit, to se hlavně počítá. Na závěr krásného dne to vezměte kolembutiku a kupte mamince na jaro něco hezkého.

4) Výlet do přírody

Některé maminky přímo dychtí po procházkách, ale nemají často správného parťáka. Buďte to vy! Vezměte maminku na výlet do přírody, třeba vlakem. Naplánujte procházku, nezapomeňte na občerstvení. Buďte vstřícní a držte se jejího pochodového tempa. 

5) Pořádný grunt

Maminky se hodně napracují a nauklízí. Co kdybyste maminku poslala ke kamarádce na kávu, během dopoledne si vyhrnula rukávy a umyla jí třeba okna? Určitě bude protestovat, ale až ji přesvědčíte, bude strašně moc ráda!