Pět retro koupaček, kam se jezdilo. Pamatujete?

beach

Do Francie nebo do Španělska? Letos nejspíš na Lipno. Vzpomínáte, kam se jezdívalo, když se jinam nesmělo?

Letos objevujeme české luhy, háje a koupaliště. Kdysi také byly doby, kdy se v létě jezdilo jen k babičce nebo na tábor. A kdo měl štěstí tak třeba k Balatonu nebo na Rujanu.

Zavzpomínejte na “retro” letní místa, kam jezdili ti šťastnější za mořskou modří.

Balaton

Maďarské “moře” bylo jednou z dostupnějších lokalit a kdo měl štěstí, mohl se v Balatonu v létě vykoupat. Jezdilo se se stanem, ešusem a nasmaženými řízky, ale to štěstí, když se před vámi rozevřela zdánlivě nekonečná plocha stepního Blatenského jezera, největší sladkovodní plochy ve střední Evropě. Když jste trochu zapojili fantazii, tak to bylo “jako” u moře. 

Dnes památný Balaton u Čechů trochu upadl v zapomnění a je to škoda. Na Balatonu čeká spousta turistických lákadel a atrakcí, krásných hotelů a vyžití pro děti. Navíc lokalita není drahá a v hlavní sezoně je teplota vody úplně senzační, na mělčinách až kolem 28 stupňů!

Rujana

Dříve byl výběr moří poněkud omezený a tak se vyráželo na pláže na sever. Německá Rujana patřila mezi oblíbené koupací destinace za socialismu, byla blízko a lidi se tam měli šanci dostat. Foukalo tam, Baltské moře bylo studené, ale bylo to moře! Sedělo se ve stanech, plážových budkách a mělo to tehdy své kouzlo.

Neohrnujte nos ani dnes, Rujana je opravdu kouzelné místo. Hrady z písku, cyklistika, procházky po dlouhých plážích. Moře je sice stále studenější, ale na druhou stranu to není žádná “smažírna”, ale klidné místo pro užívání pláže a vln. Bez otravných prodavačů a naháněčů a také bez stavu “hlava na hlavě”.

Lipno

České moře, to je Lipno! 42 kilometrů dlouhá přehrada obklopená lesy a památkami byla skvělá za “totáče” a skvělá je i dnes. Vodní sporty, in-line brusle, cyklistika, houbaření, koupání, plachtění, borůvky, dětská hřiště, samota i společenský život v maríně, restaurace, lodě, stezka v korunách stromů, Český Krumlov, vodácké radovánky na Vltavě…. pokračovat?

Slovensko

Naši bratia na východě mají krásnou zemi, kouzelnou přírodu a nespočet termálních pramenů a možností ke koupání. Vědělo se to “tehdy” a víme to i dnes! Slovensko, to jsou nejen vodní plochy jako je populární jezero v Sneci, ale i rodinami milovaná Tatralandia, termální koupaliště v Bešeňové, kde se pochlapili a vybudovali něco úžasného a také tradiční lázně Piešťany nebo Trenčianské Teplice, kde si báječně odpočinete na těle i na duchu.

Bibione

Bibione vzniklo v 80. letech minulého století jako turistické letovisko a nutno říci, že i dnes si svůj “retro” pel ponechalo. Jsou tu pěkné velké hotely, spousty restaurací a obchůdků a celé to nějak zamrzlo v atmosféře devadesátek. Ale nevadí. Bambini i jejich rodiče jsou tu vítáni, pizzu mají skvělou, a slunce pálí jako všude v Itálii. Navíc do Benátek jen skok a 8 kilometrů dlouhá, pomalu se svažující písčitá pláž je zaručený trhák pro všechny rodiny s dětmi, které od dovolené očekávají hlavně hrady z písku, moře zmrzliny, dovádění v moři a dobrou večeři při procházce hlavní třídou.