Víte, jak budhisté relaxují a hledají svůj božský klid? Na klidném místě si vyrobí svoji mandalu.
Zkuste je napodobit, až vám svět poleze na nervy a budete hledat relax i tvůrčí činnost.
Posvátná geometrie
Mandala znamená v sanskrtu “kruh” a je nejčastěji spojována s národem Tibeťanů, kteří v její výrobě opravdu excelují.
Výrobu mandal ale znali i provozovali také antičtí Řekové nebo staří Egypťné, Babyloňané či Indové.
Její význam a účinky zkrátka oslovují lidi napříč časem i kontinenty, je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích. V moderních dějinách je mandala vnímána jako druh posvátné geometrie, skrz kterou komunikujeme se svým nitrem a energiemi.
Hra, která léčí
Po své terapeutické účinky se mandaly používají i při psychoterapiích nebo jako účinná relaxační pomůcka. Až pocítíte, že máte stresu přes čáru, zkuste si také jednu mandalu vyrobit.
Tradičně se mandala vysypává z barevných písků a východní mniši jsou v tom mistry, ale o to primárně nejde. Pomůže vám zklidnit mysl i tělo, najít vyjádření pocitů a užít si kreativní formu koncentrace.
Mandala působí jako hra. Malujete do kruhu nejrůznější obrazce a dostavuje se uvolnění i emoce. Vaše manadla bude jedinečná a originální, protože si ji vyrobíte přesně takovou, jakou chcete.
Jak ji vyrobit?
V podstatě do kruhu budete tvořit obrazce, nejčastěji ve spojení kruhu a čtverce. Kruh symbolizuje nebe, tedy něco posvátného, a čtverec naši vnitřní sílu. V původním významu je mandala diagram ve tvaru kruhu, který se točí kolem svého středu, nebo ve tvaru mnohoúhelníku, kde všechny vzory směřují do jednoho středu.
Mandalu si můžete “vysypat” barevným pískem na rovnou plochu nebo desku. Můžete ji ale také prostě namalovat na papír. V podzimním čase nasbírejte s dětmi přírodniny jako jsou červené šípky, žluté lístky, kousky hnědé kůry nebo zelený mech a tvořte společnou mandalu z toho, co vám příroda poskytne.