Happy as a Dane: Učme se od Skandinávců zákon Jante a život Hygge

happy

Pomineme-li současný mimořádný čas, je to vědecky dokázáno – lidé, žijící ve Skandinávii, jsou nejšťastnější! 

Co si můžeme osvojit z jejich pohledu na svět a životního stylu, abychom dosáhli podobné duševní pohody?

Slunce si příliš neužijí, dlouhé chladné noci by spíše vybízely k depresím a přesto, vědecké studie ukazují, že lidé v Dánsku, Norsku a Švédku jsou nejšťastnější. 

Jak je to možné? Skandinávci se zkrátka řídí řadou pravidel, díky nimž si užívají života každý den.

  1. Skromnost a úcta k ostatním

Skandinávci nemají pověst upovídaných a hlučných lidí, kteří na vás srdečně hlaholí, kdykoli a kdekoli. Přesto, že někdy působí odtažitě, respekt k ostatním je pro ně posvátný. 

V severských zemích existuje tzv. zákon Jante, což je soubor pravidel, která zdůrazňují chování vůči jednotlivcům. Zahrnuje mimo jiné přesvědčení, že nejste nic zvláštního, nejste chytřejší nebo lepší než ostatní, nemusíte se povyšovat a přesvědčovat se o své výjimečnosti. 

Nemáte pocit, že musíte proškolovat a trénovat ostatní, nebo že jste neustále tématem hovoru jiných lidí.

Přestože sami Skandinávci si z těchto pravidel někdy dělají legraci, pomáhá to vytvořit extrémně přátelskou společnost, kde jsou skromnost a úcta k ostatním vysoce ceněny.

2. Vyvážení pracovního a rodinného života

Skandinávci vědí, jak důležité je věnovat čas rodině! Většina kanceláří v Dánsku zavírá v 17:00 a lidé spěchají domů za svými drahými. Navíc nikdy nepracují přesčas, nepředhánějí se v tom, kdo bude v kanceláři nejdéle a kdo je největší workoholický pracant. Ve Švédsku šly některé společnosti ještě dále a najely rovnou do šestihodinového pracovního dne s cílem zvýšit produktivitu a štěstí svých zaměstnanců. 

Uvědomují si totiž velice dobře, že když jsou lidé odpočatí a v duševní pohodě, pracují vlastně o mnoho lépe a výkonněji. 

Rodiny často chodí do parku, sportují a cestují za svými příbuznými. Trávit čas s rodinou nebo jen relaxací zde prostě není považováno za “flákání se”, ale za důležitý společenský benefit pro všechny zúčastněné strany.

3. Rodinná setkání s hygge

V Dánsku existuje jedno skvělé slovo, které v minulých letech zdomácnělo v celé západní civilizaci – hygge. Znamená vytvořit útulnou atmosféru a užívat si dobrých věcí v životě s přáteli a příbuznými. Hygge ale není jen o pohodičce a teplém kakau, ale je o solidaritě, pohodlí, podpoře a pozornosti vašich nejbližších a nejdražších. Umět užívat krásných maličkostí života, těšit se z příjemných chvil a zastavit se v uspěchané době je pro Skandinávce velmi důležité umění.

4. Realistická očekávání

Malene Rydahl ve své knize Happy as a Dane diskutuje o klíčích ke štěstí Skandinávců. Jedno z nejdůležitějších tajemství šťastnějšího života je schopnost formulovat realistická očekávání! To ale neznamená, že přestaneme snít a mít ambiciózní cíle. Jde o to, že nežijeme v hollywoodském filmu, ale ve skutečném světě a pokud se s tím svým srovnáme, bude nám fajn i bez vily v Malibu. 

Neustálé srovnávání se s ostatními nám prostě moc nepomůže, zvláště pokud ujíždíme na pseudorealitě sociálních médií. 

Přestaňme měřit své úspěchy s ostatními (zvláště, když jejich fantastický život prošel řadou filtrů) a radujme se z toho, co máme.