Anglická zahrada: přesně organizovaný chaos plný romantiky a růží

england

Anglická zahrada, to je pojem. Sen všech romantických duší, co se chtějí obdivovat nespoutané kráse rostlin a stromů, která má ovšem svá pravidla!

I když se traduje, že se tradiční anglická zahrada vyvinula z francouzských předloh /a něco na tom bude/, historie upravených anglických pozemků sahá až hluboko do ostrovní historie a to dokonce do dob římské nadvlády. Pak se, pravda, středověké anglické zahradnictví moc nepočítá, ale zato od 18. a 19. století začaly být zahrady a parky v anglickém stylu nesmírným hitem po celé Evropě.

Dnes si pod pojmem “anglická zahrada” představíme divoce rozkvetlou, vesnickou zahradu překypující květinami, barvami a kamennými zídkami. Anglická zahrada se napojuje na okolní krajinu a skýtá krásné výhledy, neomezují ji zbytečné stěny a hradby. Celá zahrada je součástí krajiny a navzájem se doplňují. 

Pokud po zahradě v anglickém stylu toužíte, nenechte se brzdit! Ačkoli jsou v Británii přeci jenom trochu odlišné klimatické podmínky, věřte, že i u nás to půjde. Stačí si vybrat tradiční prvky, které se dají pěstovat i v našem podnebí, které je, na rozdíl od ostrovního, v zimě chladné a v létě horké. A které to jsou?

Perfektní trávník

Perfektní anglický trávník, toť základ anglické zahrady! Krásná, až dokonalá zelená plocha se dá už dnes vypěstovat i v našich podmínkách. Mírnou zimu a časté anglické deště sice nemáme, ale technologie pokročily, a když trochu zabojujete se závlahou a plevelem, hezký trávník se podaří. Nezapomeňte provzdušňovat, hnojit, často sekat a hlavně – zalévat!

Žádné ploty

To samozřejmě trochu přeháníme, ale fakt je, že anglické zahrady rozhodně nejsou obehnané pletivem, naopak kráčí vstříc okolní krajině. U některých britských zahrad prostě ploty neexistují. Má se za to, že by pozemky opticky zmenšovaly nebo bránily pohledům do zahrady nebo naopak z nich do volné krajiny nebo do města. Máte-li možnosti, zkuste to také tak. Nebo se spokojte s ohraničením pozemku živými ploty a vegetací.

Květinové záhony

Bujné, barevné, nespoutané. Žádné chudinky, ale trsy kvetoucích trvalek, které se střídají s keři a jsou barevně pořádně neskromné. Ovšem tento strhující květinový chaos má svá jasná pravidla. Je třeba kombinovat druhy tak, aby na sebe navazovaly dobou květu a záhony pak hrají barvami po dlouhou dobu. Promyšlené jsou i druhy a barvy doplňující zeleně! Aby zahrada byla krásná v každém období roku.

Louky, potoky a branky

Je nám jasné, že pravděpodobně nedisponujete plochou viktoriánského panství, ale právě plochy jsou ve světě anglických zahrad a parků klíčové. I proto se do zahrad komponují malé louky s divokým lučním kvítím, které dokreslují oceňovaný venkovský ráz zahrad. Takže trochu té divočiny nechat!

Růže

Co by byla anglická zahrada bez růží! Vždyť v Británii se dokonce pořádají i soutěže pěstitelů a Angličané jsou na své růže nesmírně hrdí. A právem! Pokud přemýšlíte o inspiraci typickou anglickou zahradou, rozhodně v ní musíte mít růže a ne jeden druh! V tomto ohledu buďte opravdu neskromní a kombinujte popínavé druhy se stromkovými a nízkými, ať je na co se dívat, až budete pít čaj o páté.