5 návyků, které mají rodiče šťastných dětí. Inspirují i vás?

family

Úspěšní rodiče jsou ti, kteří mají doma šťastné děti. Není to cesta bez omylů a zádrhelů, ale vyplatí se. Co tito rodiče dělají?

Být rodičem je občas poněkud náročné, jak jistě potvrdí každý s touto zkušeností. Přejeme si pro děti to nejlepší, ale přání se někdy míjí s výsledkem a pak se můžeme cítit bezradně. Pokukujeme po sousedovi nebo kolegyni v práci, kteří s dětmi skvěle vycházejí a říkáme si, jak to asi dělají? Rodinné psychologové dali dohromady některé tipy, které vypozorovali u velmi dobře fungujících rodin.

Základem tohoto koktejlu je láska, trpělivost, čas a dobře zavedené zvyky. Opravdu, úspěšní rodiče mají často zavedenou zdravou rodinnou rutinu, která se dětem vrývá pod kůži a ponesou si ji celým životem. Nejde totiž jen o zážitky a výjimečné okamžiky, ale právě o ty úplně obyčejné všední dny, kdy se potkáváte s dětmi doma a prostě žijete. Jaké návyky mají úspěšní rodiče šťastných dětí?

1) Časné vstávání

Budete se divit, jaký rozdíl nastane, když budete mít ráno více času! Několik minut spánku navíc sice může znát lákavě a drahocenně, ale vyberou si oběť v podobě spěchající a rozladěné rodiny. Když naopak vstanete brzy a vzbudíte dříve i své děti, stane se pravý opak. Stihnete udělat palačinky, podívat se na pohádku, popovídat si o tom, co vás dnes čeká nebo se dokonce do školy projít pěšky kolem vonící pekárny. 

2) Odpovědnost a dělení

Maminka, která má pod palcem celou domácnost a táta po práci na gauči je už méně vídaný obrázek, časy se mění. Rodiče, kteří práci dělí mezi všechny členy rodiny si sice občas poslechnou nějaké to brblání, ale ve skutečnosti rodinu podobné věci tmelí. Zároveň vznikne více času pro zábavu! Když se do úklidu vrhnete všichni, za chvíli už můžete hrát fotbal venku na hřišti. Zapojte proto členy do pracovních aktivit a ukažte jim, že správná rodina táhne za jeden provaz, i když jde o špinavé nádobí.

3) Držte se rutiny

Děti ve skutečnosti milují rutinu, i když se třesou na nové zážitky. Pravidelnost jim dává pocit jistoty a bezpečí a o to více si pak užijí, když se naruší něčím výjimečným. Nastavte pravidla domácnosti a držte se jich jako pevného lana. Samozřejmě, že se děti budou snažit tyto hranice překonat, ale chaos jim opravdu nepomůže. Pokud chcete děti dostat pravidelně do postele v 21:00, klidně začněte s přípravami už hodinu předem, ale čas dodržte.

4) Dobře jezte

Když bylo dítě ještě malé, hodně se kolem výživy nadělalo. Aby mělo živiny, málo soli, hodně vitamínů. Ale jak roste, už se to tolik neřeší. Ale mělo by se!

Nic nefunguje lépe než osobní příklad rodičů. Jak chcete donutit dítě zdravě snídat, když sami snídáte kávu a cigaretu? Zdravé, čerstvé a chutné jídlo bude pro vaše děti jako mámina náruč. Návyky, které si jako rodina vytvoříte, je budou provázet po celý život. Klidně si udělejte rodinnou radu ohledně jídelníčku, zapojte děti do vaření, nechte je projevit kreativitu v kuchyni. Naučte je, že sejít se občas u stolu plného báječného jídla je jednou z velkých radostí života.

5) Kvalitně strávený čas

Dalším důležitým návykem je společný čas. A nejen to, měl by mít i vysokou kvalitu! Děti i rodiče vykazují větší spokojenost a štěstí, když mají čas na to, aby si navzájem užívali své společnosti.

Proto občas děti odstavte od IT koutku, elektroniky a smatrphonů a zabývejte se společně zábavou v reálném světě. Umožníte jim ocenit svět kolem sebe a upevňovat mezilidské vztahy. Udělejte si z rodinné večeře prioritu, jeďte na výlet, jděte sportovat nebo na koncert oblíbené kapely. A hodně, hodně spolu mluvte! Zeptejte se svých dětí na nejlepší i nejhorší část jejich dne a snažte se poznat jejich životy mimo váš domov. Zajímejte se o jejich názory, životy, přání i sny, diskutujte a smějte se spolu co nejvíce!