Výzva “suchý únor”: těchto pět žen se vzdalo alkoholu! Jaké to bylo?

drink

Vzdejte se alkoholu na celý měsíc. Nesmíte ani kapku! Zdá se to snadné? Tyto ženy se do výzvy skutečně pustily. Jaké zkušenosti si odnesly?

V roce 2013 začala ve Spojeném království kampaň, která měla celosvětovou odezvu. Suchý leden, neboli “Dry January” měl přimět lidi, aby zkusili alespoň jeden měsíc úplně abstinovat. 

Od té doby se každý začátek roku nese v duchu výzvy: zvládnete měsíc nepít alkohol? 

I když je už leden za námi, vůbec to nevadí. Únor je stejně dobrý pro to, zkusit “Dry February!”

Možná, že skoro nepijete. Večer si občas vychutnáte sklenku vína, k obědu si dáte malé pivo, o víkendu jedno dvě mojita. Co je na tom špatného, přeci nejste alkoholik. 

Jistěže ne, společenské popíjení spojené s nějakou příležitostí nebo vinný střik k obědu jsou jiné, než bezbřehé pití a opíjení se. Ale stejně. Dokážete se vzdát i těchto občasných “nevinných” skleniček? Na celý měsíc? 

Výhody plynoucí z abstinence jsou nesporné: ušetříte peníze, zdraví a čeká vás pěkná pleť. Zkuste začít a může to být kdykoli!

Protože příklady táhnou a motivují, přinášíme pět autentických výpovědí žen, které si tuhle výzvu zkusily na vlastní kůži.

Erinne: Zvládla jsem to díky dceři!

”Jsem matka s malým dítětem a dlouho jsem se pořádně nevyspala. Pokud budu upřímná hlavně sama k sobě, zaháněla jsem stres a únavu občasnými sklenkami vína. Dcerka ale povyrostla a mně začalo vadit, že mne přes den vidí se skleničkou, i když jsem rozhodně nepila nijak moc. Několikrát se mě i zeptala, proč to piju a musela jsem si přiznat, že se mi odpovědět nechtělo. Proto jsem se rozhodla začít abstinovat, zkusit to alespoň měsíc bez kapičky vína. Chci, aby moje dcera měla dobrý příklad, chci, aby viděla, že maminka žije zdravě, že jsem plná energie. Upřímně, bylo to docela snadné, protože jsem měla skvělou motivaci. Naplnila jsem skříňku dobrými čaji a kávou bez kofeinu. Jsem na sebe pyšná a myslím, že mám s dcerou i sama se sebou lepší vztah.”

Kellan: Všichni se ptali, jestli jsem těhotná!

”Chtěla jsem si dokázat, že to mohu dokázat! Když jsem slyšela o “suchém lednu”, uvědomila jsem si, kolik pití jsem do sebe dokázala nalít přes Vánoce. Vánoční večírky, setkání s rodinou, slavnostní večeře, party s kamarády. Žiji ve Wisconsinu, kde jsou alkohol a společenský život těsně propojeny, zvláště v zimě, kdy není nic jiného na zábavu. Bylo toho v součtu spousta! 

Když přišel nový rok, potřebovala jsem dát mému trávicímu systému pauzu. Tak jsem najela na přísnou měsíční abstinenci. Chtěla jsem si dokázat, že to prostě zvládnu. Důležité je uvědomit si, že to není nějaký trest, ale že to děláte čistě pro sebe! I když přišly situace, kdy se nabízené skleničce jen těžko odolávalo, zvládla jsem to a cítím se skvěle! Ale těch otázek, jestli jsem těhotná!“

Tiffany: Zahnala jsem rodinné prokletí!

„Suchý leden je pro mě mnohem víc než to, že jsem přestala pít alkohol po dobu 30 dní. Moje rodina si bohužel nese stigma z minulosti: alkoholismus a drogovou závislost. Výzkum nám říká, že děti rodičů se závislostí mají větší pravděpodobnost, že si vytvoří vlastní závislost. To je pro mne docela velký strašák! Začít tento rok úplně bez alkoholu je příležitost ukázat sama sobě, že mám své zvyky pod kontrolou a nemusím mít v životě nežádoucí berličky v podobě drinků.

Přiznám, se, že to nebylo lehké. Přemýšlela jsem o sobě, jestli jsem zábavná, zajímavá a sexy, když nepiji, ale snažím se tím netrápit. Fakt je, že moje pleť vypadá skvěle, lépe spím a cítím se fajn. Neplánuji trvalou abstinenci, ale mám pocit, že pití už není nějakou prioritou na sobotní večer. Je skvělé vědět, že se můžete bavit i bez skleničky.”

Katie: Detox se snoubencem

“Chtěla jsem odstartovat rok 2019 zdravě! Můj snoubenec a já jsme o zimních prázdninách dost pařili a tak jsme se shodli, že  výzva “suchý leden” bude pro nás to pravé. Potřebovali jsem detox a začít zdravě žít. Leden je obvykle náš nejpomalejší měsíc, pracovně i společensky se nic moc neděje, takže načasování bylo skvělé. Musím říci, že celkově to bylo docela snadné, jediné nevýhody jsou to, že začínám nesnášet minerálku a nemůžu si dát víno při sledování svého milovaného seriálu.”

Hayley: Pochybovala jsem, že to zvládnu!

“Můj vztah k alkoholu byl za poslední léta dost zajímavý – od neexistujícího až po pořádnou jízdu. Celý měsíc nepít? Upřímně jsem pochybovala, že to zvládnu, cítila jsem lítost, frustraci, úzkost. Bylo to v začátku emocionálně i psychicky těžké, to vám povím. Ale tento měsíc mi ukázal hodně o sobě a o tom, jakou roli hraje alkohol v mém životě. Vím, že znovu začnu pít, ale spíš si dám sklenku vína nebo báječného piva, nebudu se ale opíjet. Jsem tak ráda, že jsem to udělala a pravděpodobně si i nadále budu dělat “střízlivé” měsíce v průběhu roku!”