Stárnutí podle Helen Mirrenové: “Zemřete mladí nebo zestárněte. Hlavně si to užijte!”

hell

Helen Mirrenová je elektrizující herečka a úchvatná žena. Krásná a sexy až běda. Co na tom, že jí je 74 let? Budiž inspirací při zbytečné honbě za věčným mládím!

 „Zemřete mladí nebo zestárněte. Mezi tím není nic! Ale můžete si to také užít,“ říká na adresu kultu mládí, který tlačí na hollywoodské herečky ještě víc než na obyčejné ženy Helen Mirrenová. 

V 74 letech má skvostnou postavu, krásná prsa, klenuté boky a štíhlý pas. Šedé vlasy podtrhují jiskřící oči plné energie a života. Babička, seniorka? To sotva. Helen je stále v sedle. Jak to, proboha, dělá?

Podle všeho jde především o její životní postoj. Nebojí se promluvit o stárnutí, technice líbání Harrisona Forda, své sexualitě, vztahu s Liamem Neesonem nebo o roli Kateřiny Veliké, ve které zrovna exceluje (samozřejmě hraje císařovnu).

„Moje matka jednou řekla: Nikdy si nedělej starosti se stárnutím. A musím říct, že měla naprostou pravdu. S každým věkem přichází výhody a nevýhody. A obvykle zjistíte, že se nechcete vrátit. Chcete být přesně tam, kde jste, se vším, co jste zažili,“ vypráví.

“Vím, že když je vám 25, tak myšlenka na to, že vám jednou bude 45, je strašná. Můj bože! Kdo chce být pětačtyřicátník? Ale je to úžasné, protože když vám pak opravdu bude 45, uvědomíte si, že je to naprosto super a nechcete být znovu pětadvacítkou,“ zamyslela se na téma stárnutí Helen v rozhovoru pro Vogue.

Té se to říká, když vypadá, jak vypadá, myslíte si možná.  Fakt je, že za mnohé v našem procesu stárnutí může genetika, ale vymlouvat se jen na ni opravdu nemůžeme. Pokud chcete své mládí a vitalitu prodloužit, budete muset přiložit také ruku k dílu.

Naše těla hodně mění, když dosáhneme středního věku. Metabolismus se zpomaluje, hormony se mění a svalová hmota ubývá. Ale na základě výzkumu existují některé věci, které můžeme úspěšně ovlivnit. Které to jsou?

  1. Stravování doma

Děti vylétly z hnízda, možná máte více času i peněz objevovat restaurace a hospůdky. Budiž vám to přáno, jen si uvědomte, že pokud se to stane denním zvykem, zaděláváte si na rychlejší stárnutí. Ruku na srdce, v restauraci toho spořádáte více než doma, navíc si dost pravděpodobně dáte něco více nezdravého a sladká tečka nesmí také chybět. Doma budete mít své jídlo více pod kontrolou!

2. Pitný režim

A je tu zase starý dobrý pitný režim. Ale to proto, že je opravdu důležitý! Voda je zkrátka nezbytná pro vaše mládí i zdraví. Když je tělo dehydrované, máme větší chuť na svačinu, zatímco ve skutečnosti potřebujeme více vody. Zkuste vypít sklenici vody před jídlem nebo občerstvením a možná zjistíte, že toho sníte méně. Pamatujte, že bublinkové nápoje nejsou náhradou vody.

3. Pití vínka

Vždy je příjemné dát si k večeři skleničku (nebo dvě) vína. Mějte však na paměti, že víno má velmi vysoký obsah kalorií a má hodně cukru. Když popíjíte víno k jídlu, máte tendenci jíst více. Můžete zkusit fígl s menší skleničkou a také si víno dát jen o víkendu.

4. „Zdravé“ svačinky

Přiznejme, že všichni někdy rádi zobeme a nemůžeme přestat. Ale dávejte pozor na to, co jíte, zejména pokud jde o noční nájezd na lednici. Mějte na paměti, že mnoho občerstvení, která se tváří jako „zdravá“, jsou plná cukru a mají extrémně vysoký obsah kalorií. Zdravé svačiny by se měly skládat z bílkovin, vlákniny a měly by mít nízký obsah cukru.

5. Jezte dostatek vlákniny

Nedávná studie prokázala, že vláknina je nezbytná pro lidské zdraví. Je to přírodní látka potlačující chuť k jídlu a na rozdíl od sacharidů, tuků nebo bílkovin, vláknina se nestráví – pouze prochází systémem. Hlavními zdroji vlákniny jsou zelenina, ovoce a celozrnné výrobky – jedním z nich je pohanka. Pohanka neobsahuje lepek, má velmi nízký GI a je plná různých minerálů a vitamínů.

6. Cvičte v rytme

Nezáleží na tom, zda jste vždy byli aktivní, nebo zda cvičení nikdy nebylo pro vás. Když jste ve středním věku, je velmi důležité začít se hýbat. Zejména pro to, abyste zabránili ztrátě svalové hmoty. Nejlepší je kombinovat kardiovaskulární a silová cvičení. Udělejte si ze cvičení rutinu jako když si čistíte zuby. Hodně choďte, kdykoli to jde, tak se hýbejte.