Chcete zpomalit stárnutí? Pijte těchto 11 nápojů s “anti-age” efektem!

pití

Stárnutí je nevyhnutelné, ale dá se s ním přeci jen trochu počkat. Přibývající roky i vrásky vám pomohou zpomalit tito tekutí pomocníci! Seznamte se s 11 nápoji s prokazatelnými “anti-age” účinky!

Stárneme a zestárneme všichni, to je jasná věc, ale proč s tím příliš spěchat? Viditelné známky věku, jako jsou šediny, vypadávání vlasů a nežádoucí vrásky, sice úplně nezastavíme, ale zpomalit se dají. Jako účinní pomocníci proti stárnutí vám budou stát po boku docela běžné nápoje, kterými si můžete denně obohatit pitný režim. Které to jsou?

1. Káva

Káva v minulosti dostala poněkud špatné jméno, ale nový výzkum ukazuje, že většina z toho byla nepravdivá. K neblahé pověsti přišla zřejmě pro to, že se stala nezbytností k cigaretě nebo jako vyprošťovák po prohýřené noci. 

Nyní ale existují spolehlivé důkazy, že kofein chrání tělo před chronickým zánětem, což je běžný problém ve vyšším věku. Pití kávy také snižuje riziko rakoviny kůže. Studie zveřejněná v European Journal of Cancer Prevention zjistila, že ti, kteří každý den vypili jednu šálek kávy, snížili riziko vzniku rakoviny kůže asi o 10%!

2. Jogurtové smoothie

Přidejte do řeckého jogurtu banány a bobulové ovoce a umixujte si osvěžující a lahodné smoothie. Nejenže vám bude chutnat, ale zároveň uděláte něco proti stárnutí. Zralé banány jsou bohaté na pektin, který udržuje hladinu cukru v těle pod kontrolou. Pektin také pomáhá odstraňovat škodlivé toxiny z těla, což je zásadní pro zpomalení procesu stárnutí. Na druhé straně bobule jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který pomáhá udržet vaši pokožku vláčnou a zářivou!

3. Vínečko rudé

Nadměrné pití vína může vážně poškodit játra a způsobit, že vypadáte starší, než ve skutečnosti jste, to je bez debat! Ale “užívání” vína s velmi střídmou mírou má opačný efekt. Jedna deci vína denně snižuje záněty a bojuje s nemocemi, které jsou spojené se stárnutím. Mírné pití kvalitního vína také může odvrátit demenci a Alzheimerovu chorobu. Pokud si chcete občas sklenku dopřát, vyhledávejte červené víno, protože obsahuje prospěšný „resveratrol“.

4. H2O

Dospělé lidské tělo je tvořeno asi 65% vody, proto je udržování hydratovaného těla důležité pro správnou funkci orgánů. Voda zkrátka chrání naše zdraví i mládí. Kůže je náš největší viditelný orgán a bez řádné hydratace bude brzy pokožka suchá a vrásčitá. Pitná voda nám také pomáhá odvádět škodlivé toxiny z těla a udržuje nás svěží a mladistvé.

5. Zelený čaj

Zelený čaj je známý jako fantastický prostředek proti stárnutí! Obsahuje štít z antioxidantů, který pomáhá zabránit tvorbě vrásek. Zelený čaj můžete pít, ale můžete si z něj udělat také báječnou obličejovou masku! Různé studie také dospěly k závěru, že lidé, kteří pravidelně konzumují zelený a černý čaj, mají snížené riziko srdečních chorob.

6. Šťáva z řepy

Řepa je bohatá na přirozeně se vyskytující zdravé dusičnany. Ty pomáhají zvýšení průtoku krve do čelního laloku mozku, čímž snižují riziko, že vás postihne demence a pokles kognitivních schopností. Antioxidanty v červené řepě pomohou chránit tělo před volnými radikály a bojovat proti vráskám.

7. Mandlové mléko

Klidně si ho udělejte doma: ponoříte neloupané mandle přes noc do vody, ráno rozmixujete na kaši a tekutinu přecedíte. Mandlové mléko obsahuje vitamíny A, D a E, které udržují vaši pokožku zdravou a mladší. Je také bohaté na vápník a bílkoviny, což pomáhá udržovat nehty a vlasy silné a pružné.

8. Grapfruitový džus

Samozřejmě doma vymačkaný! Naše tělo potřebuje vitamín C k produkci kolagenu, který zvyšuje kyprost a pružnost pokožky. Grapefruit je bohatý na vitamín C, takže pití sklenice grapefruitové šťávy nejenže zmírní vrásky, ale také způsobí, že vaše pleť bude vypadat plnější a mladistvější. Vzhledem k tomu, že je grapefruit bohatý na antioxidační „retinol“, pomáhá opravit poškozenou pokožku a ošetřit pigmentaci pokožky.

9. Kokosová voda

Kokosová voda je nejen lahodná, ale také bohatá na minerály a elektrolyty, které jsou nezbytné pro zdravý metabolismus aminokyselin, lipidů a uhlohydrátů a pro zlepšení distribuce živin získaných z potravy. Kokosová voda také obsahuje rostlinný hormon zvaný cytokinin, který podporuje buněčný růst. 

10. Aloe Vera

Šťáva z Aloe Vera obsahuje spoustu aminokyselin a živin, které pomáhají zvyšovat produkci kolagenu v těle. Antioxidanty přítomné v šťávě také podporují regeneraci pokožky a zároveň pomáhají udržovat její pružnost. Dá se pořídit ve zdravé výživě, ale ani domácí výroba není složitá, pokud rostlinu vlastníte. 

11. Mléko

Ani mléko nemá v současnosti dobrou pověst, ale pokud netrpíte intoleranci na laktózu, není důvod mléko zatracovat! Naopak. Studie ukazují, že počínaje třicátým rokem života, každoročně ztrácíme až 1% naší svalové hmoty. Svalová síla také klesá o 12 až 15 procent za desetiletí. Leucin – jedna z 9 aminokyselin v lidském těle – je zvláště dobrý pomocník při zvrácení tohoto trendu. Ve skutečnosti pomáhá nejen při regulaci růstu svalů, ale také při regulaci hladiny cukru v krvi a při hojení ran.